Władze Flandrii: jeden panel fotowoltaiczny na każdego mieszkańca

Władze Flandrii: jeden panel fotowoltaiczny na każdego mieszkańca
Fot. FuFuWolf, flickr cc

Energia odnawialna w Belgii. Władze Regionu Flamandzkiego przyjęły plan rozwoju energetyki odnawialnej, w ramach którego do roku 2020 r. zainstalowanych ma zostać 6,4 mln modułów fotowoltaicznych. To mniej więcej tyle, ile wynosi ludność Flandrii.

Jeśli przyjmiemy, że moc pojedynczego modułu fotowoltaicznego wyniesie 250 Wp, w przypadku zrealizowania planu rządu Flandrii łączna moc fotowoltaiki w tym regionie powinna wzrosnąć o około 1,6 GW. 

 Cel to panel fotowoltaiczny dla każdego Flamandczyka. To ambitne, ale realistyczne – „The Brussels Times” cytuje ministra energii Flandrii Barta Tommeleina.

REKLAMA

Jak podaje belgijski „The Brussels Times”, władze Flandrii chcą ponadto, aby do 2020 r. powstało w tym regionie 280 elektrowni wiatrowych.

Zgodnie z planem zaakceptowanym przez flamandzki rząd, w regionie Belgii, który zamieszkuje około 7 mln ludzi, do końca tej dekady miks energetyczny ma zawierać około 10,3 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Rząd Flandrii chce zwiększyć do tego czasu generację energii słonecznej o 31 proc. w porównaniu do roku 2014, a generacje energii wiatrowej o 39 proc.

REKLAMA

Według SolarPower Europe, na koniec 2015 r. w całej Belgii działały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 3,241 GW, a udział energii z PV w belgijskim miksie energii elektrycznej wynosił w ubiegłym roku około 3-4 proc. i był bliski średniej dla całej Unii Europejskiej.

W belgijskim miksie PV znajdziemy niemal wyłącznie dachowe instalacje fotowoltaiczne. Jak wynika z danych SolarPower Europe, około 40 proc. belgijskiego potencjału PV stanowią dachowe instalacje o mocy powyżej 250 kWp, ok. 40 proc. to domowe instalacje o mocy do 10 kWp, a pozostała część to instalacje w segmencie firmowym o mocach od 10 do 250 kWp.

W przypadku energetyki wiatrowej Belgia posiadała na koniec ubiegłego roku potencjał 2,22 GW, z czego 274 MW zainstalowano w 2015 r., a 405 MW w roku 2014.  

Unijny cel dla Belgii w zakresie udziału OZE w krajowym miksie energetycznym do roku 2020 to 13 proc. Komisja Europejska podała w ubiegłym roku, że w 2013 r. udział źródeł odnawialnych w belgijskim miksie energii wyniósł 7,9 proc. 

gramwzielone.pl