Gamesa: koszty energii z elektrowni off-grid niższe o 40 proc.

Gamesa: koszty energii z elektrowni off-grid niższe o 40 proc.
Hybrydowa elektrownia Gamesy w La Muela w Hiszpanii. Fot. Gamesa

Hiszpański koncern Gamesa zaproponował rozwiązanie, które ma znacząco ograniczyć koszty produkcji energii w miejscach niemających połączenia z sieciami elektroenergetycznymi i które ma bazować na wykorzystaniu obok tradycyjnego generatora diesla również instalacji fotowoltaicznej, elektrowni wiatrowej i magazynu energii.

Gamesa rozpoczęła testy off-gridowego systemu w miejscowości La Muela w północnej Hiszpanii w maju br., a teraz dołożono do niego magazyn energii. 

Na pilotażową hybrydę składa się turbina wiatrowa Gamesa G52 o mocy 850 kW, system fotowoltaiczny o mocy 245 kW, a także trzy generatory diesla o mocy 222 kW każdy. W dodatku ostatnio dołożono litowo-jonowy magazyn energii o pojemności 500 kWh i mocy 429 kW.

REKLAMA

Cały system jest kontrolowany przez autorskie oprogramowanie Gamesy o nazwie Hybrid Power Controller, które m.in. zarządza generacją z fotowoltaiki i elektrowni wiatrowej, odpowiada za utrzymanie odpowiednich parametrów  baterii, czy w razie potrzeby uruchamia generatory diesla.

REKLAMA

Gamesa zapewnia, że wykorzystanie jej rozwiązań umożliwi zmniejszenie kosztów produkcji energii w porównaniu ze stosowanymi powszechnie w słabo zelektryfikowanych regionach generatorami diesla przeciętnie o 40 proc.  

Hiszpański koncern przyjął cel sprzedaży systemów mających pracować w środowisku off-grid o wartości 500 mln euro do roku 2020. Gamesa szacuje, że w tym czasie roczne zapotrzebowanie na tego rodzaju systemy, bazujące na odnawialnych źródłach energii, sięgnie około 1,2 GW, z czego 800 MW pokryją elektrownie fotowoltaiczne, a 400 MW – elektrownie wiatrowe.

Hiszpański koncern, który wkrótce ma zostać przejęty przez Siemensa, pracuje nad elektrowniami off-grid od 2007 r., kiedy na wyspie San Cristobal wchodzącej w skład archipelagu Galapagos zainstalował pierwszą pilotażową instalację bazującą na turbinie wiatrowej i generatorze diesla.

Ta instalacja składa się z trzech elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 2,4 MW oraz trzech generatorów diesla o łącznej mocy 1,8 MW. Elektrownie wiatrowe zaspokajają przeciętnie około 36 proc. zapotrzebowania na energię należącej do Ekwadoru wyspy. 

red. gramwzielone.pl