Ceny energii z OZE w aukcji w Salwadorze

Ceny energii z OZE w aukcji w Salwadorze
Fot. Belectric

Położony w Ameryce Środkowej kraj dołączył do grona państw, które wdrażają aukcje jako mechanizm wsparcia dla producentów zielonej energii.

W przeprowadzonej w Salwadorze aukcji dla odnawialnych źródeł energii zawieranymi na 20 lat kontraktami na sprzedaż energii po cenie zaoferowanej w aukcji nagrodzono pięć projektów o łącznej mocy 169,9 MW.

Cztery z nich dotyczą budowy farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 119,9 MW. Przyznana w tym wypadku cena za energię mieści się w przedziale od 49,55 USD/MWh do 67,24 USD/MWh. Maksymalną cenę, której nie mogli przekroczyć inwestorzy, w przypadku projektów fotowoltaicznych ustalono na 113,24 USD/MWh.

REKLAMA
REKLAMA

Jedyny projekt wiatrowy nagrodzony wsparciem to farma wiatrowa o mocy 50 MW. W jej przypadku energia będzie sprzedawana po cenie 98,78 USD/MWh, podczas gdy cenę referencyjną ustalono na 105,3 USD/MWh.

Umowy z inwestorami, którzy wygrali aukcję, mają zostać podpisane przez salwadorskiego regulatora rynku energii CNE do końca marca br.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), w 2015 r. na potencjał OZE w Salwadorze składały się elektrownie wodne o mocy 475 MW, elektrownie biomasowe o mocy 130 MW oraz elektrownie geotermalne o mocy około 204 MW. 

red. gramwzielone.pl