Polskie weto zatrzyma unijną politykę klimatyczną?

Polskie weto zatrzyma unijną politykę klimatyczną?
foto: levyfuloup, flickr cc-by-2.0

Polska zablokowała plany redukcji emisji CO2 w Unii Europejskiej, mimo że pozostałe 26 państw UE opowiedziało się za redukcjami. Zdaniem Komisji Europejskiej, polskie weto nie powstrzyma przyjęcia celów w zakresie redukcji emisji CO2. {więcej}

Przyjęcie forsowanych przez Komisję Europejską ambitnych celów w zakresie redukcji emisji CO2 dla polskiej gospodarki, która w ponad 90-procentach napędzana jest przez energetykę węglową, może oznaczać drastyczny wzrost kosztów i spadek konkurencyjności.

Dlatego podczas piątkowego spotkania ministrów środowiska UE Polska jako jedyna zawetowała strategię, która zakłada ograniczenie emisji CO2 o 25% do roku 2020, o 30% do roku 2030, o 40% do roku 2040 i o 80% do roku 2050 – w porównaniu z danymi z roku 1990.

REKLAMA
REKLAMA

– Polska przekonuje, że tak znaczące kroki uniemożliwiłyby poszczególnym krajom ich rozwój i decydowanie o własnym energetycznym miksie – komentuje European Voice powołując się na przedstawiciela polskiej delegacji, według którego przyjęta przez KE perspektywa czasowa jest zbyt długa, aby zgadzać się na proponowane cele.

– Nie możemy iść do przodu, jeśli jeden niechętny dyktuje tempo pozostałym – tak na polski sprzeciw odpowiedziała unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard i zapowiedziała, że weto Polski nie powstrzyma Unii od przyjęcia wiążącej strategii w zakresie walki ze zmianami klimatu.

gr.