Ponad połowa największych inwestorów odwraca się od węgla

Ponad połowa największych inwestorów odwraca się od węgla
Georgie Pauwels, flickr cc

60 proc. inwestorów spośród 500 największych światowych instytucji finansowych uwzględnia ryzyka klimatyczne oraz szanse płynące z niskoemisyjnej transformacji w swoich decyzjach inwestycyjnych. Zgodnie z raportem Asset Owners Disclosure Project, w 2016 roku globalni inwestorzy poddali testom na utratę wartości w związku ze zmianą klimatu aktywa o wartości 27 bilionów dolarów – o 18 proc. więcej w stosunku do poprzedniego roku.

Przeanalizowane w raporcie Asset Owners Disclosure Project dane dotyczą 500 największych inwestorów zarządzających fundszami wartymi ponad 39 bln dolarów. Po raz pierwszy w pięcioletniej historii badania opracowanie uwzględnia także analizę decyzji podejmowanych przez 50 managerów największych instytucji, zarządzających w imieniu klientów w sumie 43 bilionami dolarów – co stanowi ponad 70 proc. wszystkich aktywów tego typu. Ocenie analityków podlegały zarówno dane dotyczące zasad zarządzania i strategii instytucji, jak i portfolio oraz wskaźniki i cele.

W wyścigu o czyste inwestycje przoduje Europa i Australia, a instytucje z USA i Chin nadal nie doceniają wystarczająco korzyści z niskoemisyjnych projektów. W Australii, Nowej Zelandii, Holandii, Irlandii i w Skandynawii każdy obecny tam fundusz podejmuje jakiegoś rodzaju działania w tym kierunku. Spadła jednocześnie liczba inwestorów nie uwzględniających klimatycznych zagrożeń – o 19 procent. 

REKLAMA

Kto zostaje w tyle? Głównie Ameryka Północna i Azja, choć na przykład także 68 proc. instytucji w Niemczech, 67 proc. w Chinach, 63 proc. w USA, a tylko 29 proc. w Szwajcarii, 26 proc. w Japonii i 24 proc. w Kanadzie. W Stanach natomiast widać polaryzację i pojawianie się istotnych liderów proklimatycznych inwestycji.

REKLAMA

Jak pokazuje raport, bardziej niż właściciele instytucji finansowych, aktywni okazują się sami ich menadżerowie, wykazujący większą skuteczność w uwzględnianiu ryzyk klimatycznych przy inwestycjach. 94 proc. z 50 najbardziej wpływowych managerów uwzględnia ryzyka klimatyczne w swoich decyzjach – najskuteczniejsi menadżerowie rozumieją globalne trendy.

Na polskim rynku analiza ryzyk klimatycznych jest wciąż marginalizowana zarówno przez krajowych inwestorów, jak i notowane na GPW spółki niesłusznie. Obecnie ponad połowa światowych aktywów poddawana jest testom na utratę wartości w związku z ryzykami środowiskowymi. Konsekwencje tego trendu są już od 2015 roku odczuwane także na GPW, kiedy norweski Rządowy Fundusz Emerytalny (GPFG) jako pierwszy dokonał dezinwestycji z polskich spółek sektora energetycznego. Ignorując istotne globalne trendy, narażamy polski rynek finansowy na marginalizację, nieodwracalnie tracimy także szanse biznesowe wynikające z coraz większego zainteresowania rynku inwestycjami niskoemisyjnymi komentuje Joanna Wis-Bielewicz, specjalistka sektora pozarządowego ds. ryzyk klimatycznych

Uwzględnianie ryzyk finansowych związanych ze zmianą klimatu jest standardem, który jest coraz powszechniej stosowany. Rekomendacje dotyczące inwestycji w tym zakresie zostaną przedstawione m.in. podczas czerwcowego spotkania grupy G20.

Raport Asset Owners Disclosure Project jest dostępny pod tym linkiem.

red. gramwzielone.pl