Tajwan chce przyciągnąć inwestycje w OZE na 59 mld USD

Tajwan chce przyciągnąć inwestycje w OZE na 59 mld USD
Farma wiatorwa w regionie Lugang, Tajwan. Fot. Mark Kao, flickr cc

Rząd Tajwanu policzył, ze takie fundusze będą potrzebne, aby zmodernizować system energetyczny i zapewnić wyznaczony udział generacji ze źródeł odnawialnych.

Tajwański rząd chce zwiększyć udział OZE w krajowym miksie energii do 20 proc. do roku 2025 wobec obecnego poziomu 5 proc. Argumentem przemawiającym za takim ruchem jest m.in. konieczność zmodernizowania energetyki, która – jak informuje Bloomberg – nie może już więcej polegać na reaktorach jądrowych obecnie odpowiadających za około 14 proc. miksu wytwarzania.

Dodatkowo Tajwan ma zmniejszyć udział wytwarzania z węgla z około 45 proc. do 30 proc., za to chce zwiększyć udział energetyki gazowej, która może efektywniej współpracować z odnawialnymi źródłami energii, z obecnego poziomu ok. 32 proc. do 50 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Rząd Lin Chuana policzył, że aby założone zwiększenie udziału OZE w krajowym miksie energii stało się możliwe, konieczne będą inwestycje sektora prywatnego warte około 59 miliardów dolarów.

Problemem może okazać się, na co zwracają uwagę cytowani przez Bloomberga ekonomiści znający lokalny rynek finansowy, brak doświadczenia tamtejszego sektora bankowego w finansowaniu inwestycji z zakresu źródeł odnawialnych.

red. gramwzielone.pl