Fortum uruchomiło we Wrocławiu Laboratorium Ciepła i Chłodu

Fortum uruchomiło we Wrocławiu Laboratorium Ciepła i Chłodu
Fot. Fortum

Uruchomione przez Fortum w stolicy Dolnego Śląska Laboratorium Ciepła i Chłodu to instalacja badawcza, która pozwala na produkcję chłodu z ciepła sieciowego. Projekt jest prowadzony we współpracy z Politechniką Wrocławską i ma na celu opracowanie efektywnego oraz ogólnie dostępnego rozwiązania, które pozwoli na zagospodarowanie ekologicznego ciepła sieciowego przez cały rok. W początkowej fazie nowoczesne urządzenie będzie zaopatrywało w chłód jedną z wrocławskich restauracji. 

Jesteśmy przekonani, że efektywne ogrzewanie i chłodzenie budynków będzie odgrywać istotną rolę w zrównoważonym rozwoju miast. Produkcja chłodu z ciepła sieciowego pozwoli nie tylko na wykorzystanie ciepła produkowanego w elektrociepłowniach latem, ale również umożliwi ograniczenie zużycia energii elektrycznej, której w okresach letnich zużywamy coraz więcej, na przykład do zasilania klimatyzatorów. Tym samym pozytywnie wpłynie również na środowisko naturalne  podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

Fortum informuje, że Laboratorium Ciepła i Chłodu Fortum to kompleksowe rozwiązanie, składające się między innymi z 36 paneli solarnych, zbiorników wody o łącznej pojemności 7 000 litrów oraz kilku różnych urządzeń umożliwiających produkcję chłodu z ciepła sieciowego.

REKLAMA
REKLAMA

Praca nowoczesnego węzła będzie na bieżąco monitorowana i modyfikowana we współpracy ze specjalistami z Politechniki Wrocławskiej. Dzięki temu możliwe ma być dopracowanie rozwiązania w taki sposób, aby w pełni odpowiadało potrzebom odbiorców i mogło stać się ogólnodostępne.

Należy pamiętać, że nowe rozwiązania technologiczne umożliwiające chłodzenie pomieszczeń muszą być nie tylko efektywne, ale również przyjazne dla środowiska. Wykorzystanie ciepła sieciowego, którego w lecie mamy pod dostatkiem, przełoży się mniejsze zużycie paliwa oraz niższą emisję CO2, tlenków siarki, tlenków azotów oraz pyłów. Dodatkowo szerokie wdrożenie testowanego rozwiązania pozwoli na ograniczenie emisji, związanych z pracą tradycyjnych elektrycznych klimatyzatorów, które są szkodliwe dla warstwy ozonowej – dodaje Piotr Kuzdra, manager projektu Fortum.

Docelowo instalacja Fortum ma zapewniać komfort termiczny przez cały rok – w zimie będzie dostarczała ciepło, z kolei w lecie zagwarantuje chłód w upalne dni. Prace nad rozwojem tego rozwiązania w Polsce trwają od 2013 roku. W pierwszej fazie projektu Fortum testowało to rozwiązanie w Częstochowie, gdzie posiada nowoczesną elektrociepłownię.

red. gramwzielone.pl