Energa Oświetlenie buduje inteligentne przejścia

Energa Oświetlenie buduje inteligentne przejścia
Fot. Energa Oświetlenie

Spółka Energa Oświetlenie przygotowała nową usługę o nazwie „Smart przejście”. Pierwsze inteligentne przejście dla pieszych zrealizowano w projekcie pilotażowym w Gdańsku. Energa ma już zakontraktowane kolejne realizacje. 

Pierwsze inteligentne przejście dla pieszych, które zbudowała Energa Oświetlenie, jest zlokalizowane przy Trakcie Św. Wojciecha w Gdańsku.

Duży ruch samochodowy na czteropasmowej jezdni oraz brak sygnalizacji świetlnej stanowił w tym miejscu znaczne ryzyko wypadków. Zainstalowanie inteligentnego oświetlenia na tym przejściu zwiększy widoczność przechodzących oraz pomoże miastu wypełniać założenia Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020 – informuje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

REKLAMA

Energa Oświetlenie informuje, że nowe urządzenie zastosowano z myślą, aby znacznie ograniczyć liczbę wypadków, spełniając europejską normę oświetlenia dróg PN−EN 13 201:2005.

Spółka podaje, że system składa się z zespołu dwóch lamp wyposażonych w urządzenia analizujące obraz wideo, które są zamontowane na przeciwległych krańcach przejścia. Obraz z urządzeń, pobierany w odstępie 0,2 sekundy, dostarczany jest do systemu analizującego strumień. Algorytm porównuje kolejno pobrane obrazy i w przypadku wystąpienia różnicy określa wielkość obiektu, który różnice spowodował.

REKLAMA

Na tej podstawie system identyfikuje przechodnia, odróżniając go od innych „obiektów” (np. zwierzęcia czy samochodu). Oprawy kierunkowe LED emitują zogniskowany strumień światła, aby pomalowane na biało pasy były kontrastowo widoczne dla kierowców na tle ciemnej jezdni.

Gdy z przejścia chce skorzystać przechodzień, system automatycznie ma zwiększać natężenie oświetlenia, powodując, że jego sylwetka jest bardziej widoczna, nawet przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych.

Zastosowanie w systemie selektywnego rozpoznawania obiektów ma pozwalać na oszczędzanie energii elektrycznej poprzez automatyczne zmniejszenie natężenia światła w sytuacji, gdy nikt z przejścia nie korzysta.

Obecnie mamy już zakontraktowanych do realizacji 20 inteligentnych przejść w różnych miejscowościach. Te innowacje oświetleniowe, typu „Smart” oraz technologie LED mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększenie efektywności energetycznej w miastach i gminach – komentuje Michał Bełbot, prezes spółki Energa Oświetlenie.

red. gramwzielone.pl