Holenderskie lotniska przejdą na 100 proc. energii z OZE

Holenderskie lotniska przejdą na 100 proc. energii z OZE
Fot. Royal Schiphol Group

Operator holenderskich lotnisk Royal Schiphol Group dołączy do operatora holenderskich kolei, który już wcześniej przeszedł na zasilanie energią pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych.

Grupa Royal Schiphol zawarła umowę z holenderskim koncernem energetycznym Eneco, dzięki której zarządzane przez nią lotniska już od początku 2018 r. będą korzystać wyłącznie z energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.

Lotniska Schiphol, Rotterdam the Hague, Eindhoven i Lelystad zostaną zasilonę energią pochodzącą z farm wiatrowych w ilości 200 GWh w skali roku. Jak zwraca uwagę Royal Schiphol Group, tyle odpowiada mniej więcej rocznej konsumpcji 60 tys. gospodarstw domowych.

REKLAMA

Z czasem energia, która trafi na holenderskie lotniska, będzie produkowana przez farmy wiatrowe, które Eneco dopiero zamierza uruchomić. Wiadomo, że chodzi m.in. o projekt w Vianen, który będzie się składać z 31 elektrowni wiatrowych Nordex, każda o mocy 3 MW i z którego produkcja energii ruszy z końcem tego roku. Kolejnymi będą projekt w Kabeljauwbeek i Slufterdam, których moc sięgnie 15 MW i 50,4 MW. Rozpoczęcie generacji zaplanowano w ich przypadku na 2019 r.

Od 2020 r. cała energia dla Royal Schiphol Group ma pochodzić z farm wiatrowych Eneco, które na razie nie rozpoczęły jeszcze produkcji.

REKLAMA

Zielona energia będzie kupowana przez Royal Schiphol Group od Eneco przez 15 lat.

Operator największych lotnisk w Holandii dołączy tym samym do holenderskiego przewoźnika kolejowego Nederlandse Spoorwegen (NS), który zasila swoje elektryczne pociągi wyłącznie z energią z OZE już od początku tego roku.

NS oceniają, że przeciętnej wielkości elektrownia wiatrowa może wytworzyć w ciągu godziny tyle energii, aby wystarczyło do zasilenia pociągu na trasie 120 mil.

Energię odnawialną dla Nederlandse Spoorwegen dostarcza również Eneco. W tym przypadku umowę podpisano na 10 lat. 

Holenderski rząd chce, aby za pięć lat z OZE pochodziło w Holandii 16 proc. energii. Do 2050 r. cały kraj ma zakończyć wytwarzanie jakichkolwiek emisji gazów cieplarnianych. 

red. gramwzielone.pl