Tak PGE chce walczyć z przerwami w dostawach energii

Tak PGE chce walczyć z przerwami w dostawach energii
Serwisowe Linie Kablowe średniego napięcia. Fot. PGE Dystrybucja

PGE Dystrybucja zaprezentowała nowe rozwiązanie technologiczne o nazwie Serwisowe Linie Kablowe średniego napięcia. Ich zastosowanie ma pozwolić na wyeliminowanie powtarzających się przerw w dostawach energii spowodowanych anomaliami pogodowymi.

Jak informuje spółka, Serwisowe Linie Kablowe to autorskie rozwiązanie technologiczne stworzone w PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź, oparte o przenośną linię kablową SN, z dodatkową osłoną zewnętrzną odporną na czynniki mechaniczne, przystosowaną do wielokrotnego rozwijania/zwijania kabla.

Zastosowanie tego rozwiązania ma poprawić niezawodność i ciągłość dostaw energii elektrycznej do odbiorców, co jest szczególnie istotne w kontekście ostatnich anomalii pogodowych, które generują awarie sieci. Dzięki zastosowaniu tej technologii ma poprawić również jakościowe wskaźniki dostaw energii elektrycznej oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej – obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz organów administracji publicznej.

REKLAMA

Jak informuje PGE Dystrybucja, obecnie obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej przepisy nie regulują kwestii montowania linii kablowych średniego napięcia bezpośrednio na powierzchni ziemi, a tak ułożona – a nie zakopana w gruncie – linia kablowa nie wymaga pozwolenia na budowę.

REKLAMA

Dzięki temu możliwe jest szybkie zastosowanie tego rozwiązania podczas wystąpienia niespodziewanych i masowych ograniczeń w dostawach energii elektrycznej, np. po przejściu tak silnych wiatrów jak te, które przechodziły nad Polską w tym roku.

Ułożenie takiej linii i włączenie jej w miejsce uszkodzonego odcinka sieci pozwala na podjęcie w tym czasie działań modernizacyjnych lub naprawczych przy utrzymaniu dostaw energii elektrycznej do odbiorców.

– Zakwestionowaliśmy tradycyjne myślenie, że linia SN musi być podwieszona na słupach bądź zakopana w ziemi. W przypadku linii serwisowej może ona zostać czasowo umieszczona na gruncie. Wystarczy, że będzie odpowiednio zaizolowana, oznakowana oraz zabezpieczona – mówi pomysłodawca Zbigniew Fałek, dyrektor generalny PGE Dystrybucja S. A. Oddział Łódź.

– Idea tego rozwiązania powstała w łódzkim Oddziale PGE Dystrybucja. Zastanawialiśmy się, jak można – podczas usuwania awarii i przeprowadzania prac modernizacyjnych – w szybki bezproblemowy sposób tymczasowo utrzymać na większym obszarze dostawy energii elektrycznej – komentuje Tadeusz Frukacz, dyrektor Departamentu Eksploatacji i Rozwoju PGE Dystrybucja S.A. Oddział Łódź.

red. gramwzielone.pl