Największy europejski producent energii z OZE wchodzi na TGE

Największy europejski producent energii z OZE wchodzi na TGE
Fot. Statkraft

Norweska spółka Statkraft Markets GmbH związana z norweskim koncernem energetycznym Statkraft rozpoczyna operacyjną działalność na Towarowej Giełdzie Energii w zakresie Rynku Dnia Następnego i Bieżącego, Rynku Terminowego Towarowego w obszarze instrumentów terminowych na energię elektryczną oraz Rynku Praw Majątkowych.

Cieszymy się z uzyskania bezpośredniego dostępu do TGE oraz z rozszerzenia zakresu naszej działalności w Europie. Statkraft zamierza wzmocnić swoją pozycję w obszarze odnawialnych źródeł energii i dostrzega możliwości na polskim rynku. Produkty oferowane przez TGE pozwalają Statkraft na realizację strategii handlowych – komentuje Carsten Poppinga, SVP Trading & Origination w Statkraft.

Jak podkreśla Towarowa Giełda Energii, Statkraft jest wiodącą firmą w sektorze hydroenergetyki na rynku międzynarodowym i największym producentem energii odnawialnej w Europie. Grupa wytwarza energię wodną, wiatrową, słoneczną, gazową i zapewnia dostawy energii cieplnej.

REKLAMA

TGE dodaje, że Norwegowie są ważnym graczem na europejskich giełdach energii elektrycznej, dysponującym najnowocześniejszą wiedzą w zakresie handlu energią.

REKLAMA

– Do grona aktywnych członków Giełdy dołączyła kolejna międzynarodowa spółka  posiadająca ogromne doświadczenie w produkcji energii elektrycznej na skalę globalną. To dowód na to, że oferta produktowa TGE spełnia wymagania europejskich graczy – komentuje Piotr Zawistowski, pełniący obowiązki prezesa TGE.

Spółka Statkraft Markets staje się jednym z 72 członków Towarowej Giełdy Energii. Do obrotu na Rynku Dnia Następnego i Bieżącego energii elektrycznej dopuszczonych jest 208 podmiotów, w tym bezpośrednio działających 52, a za pośrednictwem domów maklerskich 154. Na Rynku Terminowym Towarowym w zakresie energii elektrycznej działa bezpośrednio 47 firm.

Rejestr Świadectw Pochodzenia obejmuje 3385 podmiotów, natomiast Rejestr Gwarancji Pochodzenia 323 podmioty.

red. gramwzielone.pl