Prosument II: BOŚ przyjmuje wnioski, ale już tylko na listę rezerwową

Prosument II: BOŚ przyjmuje wnioski, ale już tylko na listę rezerwową
Foto. Gramwzielone.pl

Zebranie wniosków o dofinansowanie na montaż domowych mikroinstalacji OZE w ramach programu EKOkredyt Prosument II do wyczerpania udostępnionego budżetu zajęło Bankowi Ochrony Środowiska niemal półtora miesiąca. BOŚ nadal przyjmuje wnioski, ale nowi wnioskodawcy mogą teraz liczyć już tylko na wpisanie na listę rezerwową.

Nabór wniosków w programie EKOkredyt Prosument II uruchomiono 16 października br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnił wówczas BOŚ do 40 mln zł, w tym do 12 mln zł na dofinansowanie bezzwrotne, z przeznaczeniem na zawieranie umów z przyszłymi prosumentami – osobami fizycznymi, wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. 

Dofinansowanie zwrotne udzielone w ramach programu Prosument II pokrywa 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Dodatkowo przyznana dotacja może pokryć 30 proc. kosztów inwestycji.

REKLAMA

Teraz BOŚ informuje, że wartość przyjętych wniosków przekracza już budżet programu. Wczoraj do godzin południowych BOŚ przyjął w sumie ok. 1,14 tys. wniosków o dofinansowanie z programu EKOprosument Prosument II.

REKLAMA

BOŚ nie zakończył jednak przyjmowania kolejnych aplikacji.

Bank wciąż przyjmuje wnioski od zainteresowanych klientów, informując jednocześnie, że trafiają one obecnie na listę rezerwową. Wnioski te będą mogły być finalnie zrealizowane tylko wtedy, gdy część klientów, którzy złożyli wnioski o  dotację przed wyczerpaniem ww. puli programu, zrezygnuje z inwestycji, bądź np. nie dopełni wszystkich formalności związanych z wymogami programu Prosument – poinformował portal Gramwzielone.pl rzecznik prasowy BOŚ Piotr Lemberg.

Większość złożonych dotąd wniosków o dofinansowanie z programu EKOkredyt Prosument II dotyczyła instalacji fotowoltaicznych. Pojawiły się również wnioski, które łączyły zakup i montaż paneli fotowoltaicznych z instalacją pompy ciepła.

Przeciętna wartość inwestycji, o której dofinansowanie występowali klienci, wynosi około 37-38 tys. zł. Średnia moc instalacji fotowoltaicznych, które chcą zamontować, wynosi około 5-6 kW.

red. gramwzielone.pl