Co z VAT-em w dotacjach na domowe instalacje OZE?

Co z VAT-em w dotacjach na domowe instalacje OZE?
Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. Fot. Wrota Podlasia

Kwestia rozliczania podatku VAT w inwestycjach polegających na montażu domowych instalacji OZE z udziałem unijnych dotacji było tematem zorganizowanego wczoraj spotkania dla samorządowców z Podlasia, których projekty na instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne zostały wybrane do dofinasowania w ostatnim konkursie z działania 5.1 RPOWP.

Jak zwraca uwagę Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, problem jest poważny i dotyczy całego kraju. Samorządy nie wiedzą bowiem czy zgodnie z interpretacją Ministerstwa Rozwoju muszą zapłacić podatek VAT od dotacji otrzymanej na budowę instalacji OZE. Chodzi o sytuacje, gdy gmina kupuje instalacje, a następnie przekazuje je mieszkańcom, którzy również wnoszą swój wkład w inwestycję.

UMWP podaje, że ten problem tylko w województwie podlaskim dotyczy 62 projektów, na które Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał w październiku ubiegłego roku ponad 70 mln zł dofinansowania z RPO.

REKLAMA

Związek Gmin Wiejskich i Samorząd Województwa Podlaskiego wystosowały pisma w tej sprawie do Ministerstwa Rozwoju. Zwróciliśmy uwagę na to, że reguły gry zmieniły się w trakcie jej trwania. Ministerstwo Rozwoju przekazało nasze pismo do Ministerstwa Finansów, więc na odpowiedź z pewnością trzeba będzie długo poczekać, a my nie możemy czekać – mówił podczas spotkania Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego

To do państwa należy decyzja, czy projekty będą realizowane czy nie. Dzisiejsze spotkanie ma pokazać, jaki jest stan obecny, co może się wydarzyć i jak gminy mogą radzić sobie z przeszkodami – ocenił wicemarszałek, zwracając się do przedstawicieli podlaskich miast i gmin będących beneficjentami unijnych dotacji na OZE.

REKLAMA

Maciej Żywno zwrócił uwagę na fakt, że za każdym z 62 dofinansowanych w województwie podlaskim projektów kryje się ok. 100 rodzin, które miały skorzystać z dotacji na domowe instalacje OZE.

O wyjaśnienie tej kwestii do Ministerstwa Rozwoju zwrócił się w grudniu ub.r. Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Uważamy, że powoływanie się przez ministerstwo na dyrektywę unijną jest błędne, jest robione na zapas, ale daje dodatkowe wpływy do budżetu państwa – ocenił na wczorajszym spotkaniu Mirosław Lech, wójt Korycina i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Wójt Korycina zaznaczył, że w jego gminie z powodu wyższych kosztów związanych z podatkiem VAT z udziału w projekcie zrezygnowało już 30 proc. mieszkańców. Konieczność zapłacenia podatku VAT to bowiem średnio ok. 5 tys. zł więcej kosztów po stronie mieszkańca.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zaapelował do rządu o jak najszybsze rozwiązanie problemu naliczania podatku VAT przy domowych instalacjach OZE realizowanych z udziałem unijnych dotacji.

red. gramwzielone.pl