Laureaci III edycji GreenEvo – Akceleratora Zielonych Technologii

Laureaci III edycji GreenEvo - Akceleratora Zielonych Technologii
Foto: Hewalex press

{więcej}Znamy już laureatów III edycji projektu Ministerstwa Środowiska – GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii. Spośród 14 nominowanych firm nagrodzono 10 przedsiębiorstw, oferujących łącznie 11 technologii przyjaznych środowisku.

Wśród zwycięskich rozwiązań znajdują się m.in.: system do produkcji paliw płynnych z odpadów tworzyw sztucznych oraz Integrator – inteligentny system zarządzania energią odnawialną. Pierwsze rozwiązanie służy do przeróbki odpadów z tworzyw sztucznych, które powstają w przemyśle i gospodarstwach domowych na paliwa płynne. Technologia ta jest bezpieczna, ekologiczna i ekonomicznie opłacalna, dzięki powtórnemu wykorzystaniu odpadów poprodukcyjnych i komunalnych. Integrator łączy natomiast konwencjonalne i odnawialne źródła energii, co umożliwia uzyskanie wysokich oszczędności na ogrzewaniu budynków i przygotowaniu ciepłej wody.

GreenEvo – Akcelerator Zielonych Technologii to autorski projekt Ministerstwa Środowiska, prowadzony już od 3 lat. Celem przedsięwzięcia jest promocja polskich zielonych technologii na rynkach zagranicznych oraz wspieranie ich eksportu. Chcemy pokazać światu, że Polska może pochwalić się innowacyjnymi, ekologicznymi rozwiązaniami, które mogą śmiało konkurować z największymi globalnymi graczami. Rodzime, przyjazne środowisku technologie stanowią podstawę budowania polskiej zielonej gospodarki, podnoszenia naszej konkurencyjności i tworzenia nowych miejsc pracy – mówi Marcin Korolec, Minister Środowiska.

REKLAMA
REKLAMA

Laureaci GreenEvo mogą liczyć na szereg różnych form wsparcia w ramach przedsięwzięcia – od udziału w zagranicznych misjach handlowych po dofinansowanie ze środków wspierania eksportu, oferowanych przez Ministerstwo Gospodarki i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Skuteczność programu potwierdzają sukcesy firm biorących w nim udział. Laureaci dwóch dotychczasowych edycji GreenEvo poprawili średnio o ponad 30 proc. swoje wyniki finansowe, a ponad połowa z nich zwiększyła zatrudnienie.

Wśród laureatów GreenEvo związanych z energetyką odnawialną i energooszczędnością są firmy: Hewalex – za zastosowanie aluminium w produkcji absorberów kolektorów słonecznych, Hydroenergia – za opracowanie turbiny wodnej typu Kaplana, Izodom 2000 Polska – za opracowanie technologii budowy domów pasywnych i energooszczędnych, Makroterm – za inteligentny system zarządzania energią oraz Qenergy – za technologię zgazowania biomasy. 

źródło: GreenEvo, red. gramwzielone.pl