Abonament na prąd? Tak Fortum chce zdobyć rynek

Abonament na prąd? Tak Fortum chce zdobyć rynek
Fot. Fortum

Fiński koncern energetyczny zaproponuje odbiorcom energii w Polsce nową ofertę na energię elektryczną w ramach abonamentu. W ten sposób Fortum chce przekonać do siebie konsumentów na rynku tradycyjnie zdominowanym przez spółki obrotu należące do państwowych koncernów energetycznych.

Fortum zwraca uwagę, że Polacy należą do najbardziej biernych klientów energetycznych. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ostatnich 10 latach jedynie 3 proc. odbiorców w naszym kraju zdecydowało się na zmianę dostawcy prądu. Tymczasem w stosunku do zarobków Polacy płacą jedne z najwyższych rachunków za prąd w Unii Europejskiej.

W ubiegłym roku nowego sprzedawcę wybrało około 84 tys. polskich klientów indywidualnych. Dla porównania w czterokrotnie mniejszych Czechach każdego roku sprzedawcę zmienia ok. 300 tys. rodzin, a w Wielkiej Brytanii 5,2 mln odbiorców energii elektrycznej.

REKLAMA

Wywodzący się z Finlandii koncern energetyczny ocenia, że sytuację może zmienić model subskrypcyjny, w którym co miesiąc klienci płacą z góry określoną, stałą kwotę. Taką ofertę Fortum chce zaproponować odbiorcom energii w naszym kraju.

Wielokrotnie częściej Kowalski zmienia dostawcę Internetu czy operatora telefonii komórkowej, chociaż za telefon paradoksalnie płaci o połowę mniej niż za prąd. Cena za 1 kWh prądu to zaledwie kilka groszy, ale w przypadku np. czteroosobowej rodziny aktywna analiza ofert i zmiana dostawcy prądu może przynieść już w pierwszym roku kilkaset złotych oszczędności – komentuje Maciej Kościński z firmy Fortum.

REKLAMA

Fiński koncern chce zachęcić do skorzystania z modelu abonamentowego, zwracając uwagę, że wiele osób nie potrafi ocenić, czy zmiana dostawcy będzie korzystna i nieskomplikowana. – Odpowiedzią na dylematy klientów są abonamentowe oferty sprzedaży prądu. Rozwiązanie znana m.in. z rynku VOD jest dziś wykorzystywane także w branży energetycznej. W skrócie polega na wykupieniu miesięcznej subskrypcji na energię elektryczną. Opłata za prąd jest stała, a z usług można w każdej chwili zrezygnować – podaje Fortum.

Klienci Fortum będą mogli wybrać jeden z trzech pakietów dostosowanych do ich potrzeb, odpowiednio dla nieruchomości do 50 m2, do 70 m2  i większych. Każdy z abonamentów ma odpowiedni limit zużycia energii. Suma wszystkich pozycji na rachunku za energię elektryczną w ofertach abonamentowych ma być w każdym miesiącu taka sama.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.