Niemcy przyspieszą z budową OZE. Szykują specjalne aukcje

Niemcy przyspieszą z budową OZE. Szykują specjalne aukcje
Fot. Projekt-Solartechnik

Organizację dodatkowych aukcji dla energetyki wiatrowej i słonecznej uzgodnili członkowie rządzącej w Niemczech koalicji CDU/CSU i SPD. Jednocześnie Berlin potwierdził plan zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w niemieckim miksie elektroenergetycznym do 65 proc. do roku 2030.

Dodatkowe aukcje mają skutkować budową elektrowni fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy po 4 GW. Ich organizację zaplanowano na lata 2019-2020 i będą prowadzone przez Bundesnetzagentur równolegle z dotychczas zaplanowanymi aukcjami, w których w przyszłym i kolejnym roku ma być do podziału potencjał rzędu 6 GW.

Berlin chce w ten sposób ograniczyć emisyjność gospodarki Niemiec. Wcześniej rząd Angeli Merkel musiał przyznać, że Niemcy nie zrealizują przyjętego celu ograniczenia emisji CO2 do roku 2020 (założono redukcję o 40 proc. w porównaniu z poziomem emisji z 1990 r.)

REKLAMA

Potencjał OZE uruchomiony dzięki dodatkowym aukcjom ma się przełożyć na ograniczenie emisji CO2 o 8-10 mln ton rocznie.

Informując o specjalnych aukcjach, rząd Niemiec potwierdził przyjęty wcześniej cel zwiększenia udziału zielonej energii w krajowym miksie elektroenergetycznym do 65 proc. do roku 2030 w stosunku do poziomu ponad 36 proc. osiągniętego w pierwszej połowie tego roku.

Kluczowym źródłem OZE w niemieckim miksie energii elektrycznej już teraz są elektrownie wiatrowe na lądzie, które w pierwszej połowie br. stanowiły 14,7 proc. niemieckiego miksu energetycznego (+2,2 pkt proc. r/r), udział fotowoltaiki w tym czasie wzrósł do 7,3 proc. (+0,6 p.p.), elektrowni biomasowych do 6,9 proc. (+0,2 p.p.), elektrowni wodnych do 3,3 proc. (+0,4 p.p.), a elektrowni wiatrowych na morzu do 2,9 proc. (+0,2 p.p.).

Mniej energii od OZE wytworzyły elektrownie węglowe (35,1 proc.), produkując w pierwszej połowie br. 114 mld kWh w stosunku do 127 mld kWh w analogicznym okresie 2017 r.

Udział elektrowni gazowych w niemieckim miksie wytwarzania energii elektrycznej sięgnął 12,3 proc. Z wykorzystaniem gazu wytworzono w pierwszej połowie br. w Niemczech niemal 40 mld kWh w stosunku do 44 mld kWh przed rokiem.

Udział elektrowni jądrowych, które wytworzyły w pierwszej połowie roku ok. 37 mld kWh, wyniósł 11,3 proc., a pozostałych źródeł 5 proc.

REKLAMA

Razem niemieckie elektrownie wytworzyły w pierwszej połowie br. 324,6 mld kWh energii elektrycznej, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku generacja wyniosła 328,5 mld kWh.

O organizację dodatkowych aukcji apelowała zwłaszcza niemiecka branża wiatrowa, która spodziewa się w najbliższym czasie spowolnienia inwestycyjnego, mającego wynikać z przejścia z dotychczasowego systemu taryf gwarantowanych, czyli stałej stawki za energię przyznawanej producentom energii wiatrowej na okres 20 lat, do systemu aukcyjnego, w którym przyznaje się tylko określony potencjał, który może zostać objęty publicznym wsparciem i o który inwestorzy muszą konkurować, składając możliwie najniższe oferty dotyczące cen sprzedawanej energii.

W ostatnich aukcjach usunięto preferencje, z których wcześniej mogły korzystać spółdzielnie energetyczne, czyli podmioty, które zdominowały pierwsze niemieckie aukcje dla wiatru.

W ramach wcześniejszych aukcji spółdzielnie były zwalniane z szeregu wymogów dotyczących koniecznych pozwoleń, a także zyskiwały prawo do zrealizowania inwestycji w znacznie dłuższym okresie – wynoszącym 4,5 roku, a nie 2,5 roku jak w przypadku pozostałych projektów.

Zdominowanie pierwszych aukcji przez spółdzielnie mające na zrealizowanie inwestycji aż 4,5 roku oznacza w najbliższym czasie ryzyko powstania stagnacji w inwestycjach na niemieckim rynku wiatrowym.

Niemiecki sektor wiatrowy wskazuje ponadto na problemy z uzyskiwaniem pozwoleń lokalizacyjnych, które mogą skutkować spadkiem podaży projektów w kolejnych aukcjach wiatrowych.

Taka sytuacja może z czasem doprowadzić nawet do spadku zainstalowanego potencjału energetyki wiatrowej w Niemczech, ponieważ w kolejnych latach z systemu energetycznego zaczną wypadać pierwsze zbudowane w tym kraju farmy wiatrowe, które trzeba będzie wyłączyć na skutek wyeksploatowania maszyn.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.