Prezydent: nowoczesny kraj to powszechne wykorzystanie OZE

Prezydent: nowoczesny kraj to powszechne wykorzystanie OZE
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Kancelaria Prezydenta RP

W liście skierowanym do uczestników konferencji „Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich”, która odbyła się pod koniec ubiegłego tygodnia w Grodnie k. Międzyzdrojów, prezydent Andrzej Duda zapewnił o jego „przychylności dla wszelkich inicjatyw promujących energetykę rozproszoną”. Biorąc pod uwagę skalę i możliwy udział energetyki rozproszonej w całości produkcji energii w Polsce, jest to dla naszego kraju olbrzymia szansa na większą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo środowiskowe napisał prezydent.

–  Bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw rolnych i polskich rodzin mieszkających na wsi to cel, do którego powinniśmy dążyć. Dlatego tak ważna jest powszechna dostępność urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. W nowoczesnym kraju to te źródła powinny być powszechnie używane wszędzie tam, gdzie jest to możliwe – podkreślił prezydent w liście do uczestników konferencji w Międzyzdrojach, który odczytała minister Halina Szymańska

Polska wieś zasługuje na to, by w pełni uczestniczyć w skoku cywilizacyjnym, którego ważnym elementem jest produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Samodzielność energetyczna gmin wiejskich jest jednym z założeń leżących u podstaw zrównoważonego rozwoju Polski. To również szansa na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw dostarczających technologie służące wytwarzaniu energii na własne potrzeby, a także ogromne pole do innowacji – czytamy w liście prezydenta.

REKLAMA

W liście skierowanym do uczestników konferencji prezydent zapewnił, że państwo tworzy mechanizmy zachęcające do korzystania z przydomowych instalacji pomp ciepła, a także do termomodernizacji budynków. – Przykładem może być wdrażany wieloletni program inwestycyjny „Czyste Powietrze”. Te działania przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców wsi, ale także wpływają znacząco na bezpieczeństwo energetyczne Polski, również na terenach wiejskich.

REKLAMA

III. edycja Międzynarodowej Konferencji „Rozwój energetyki rozproszonej a ograniczenie smogu na obszarach wiejskich” odbywała się w dniach 11-12 października w Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów.

Portal Gramwzielone.pl objął nad konferencją patronat medialny.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.