Nowy system wsparcia dla kogeneracji od początku 2019 r.

Nowy system wsparcia dla kogeneracji od początku 2019 r.
Wiceminister energii Tomasz Dąbrowski. Fot. Ministerstwo Energii

Ministerstwo Energii ma finalizować prace nad nowym mechanizmem wsparcia dla kogeneracji, który ma wejść w życie już z początkiem przyszłego roku, zastępując wygasający system wsparcia w postaci certyfikatów kogeneracyjnych.

O opracowaniu nowego mechanizmu wsparcia kogeneracji Ministerstwo Energii informowało na początku kwietnia br.

Przygotowanie nowego systemu wsparcia dla kogeneracji wynika z potrzeby zastąpienia nim systemu certyfikatów kogeneracyjnych, który przestanie obowiązywać z końcem tego roku.

REKLAMA

 Brak określenia mechanizmu wsparcia dla przedmiotowych instalacji generuje niepewność po stronie operatorów istniejących jednostek kogeneracji co do możliwości ich funkcjonowania po 2018 r., a także nie generuje bodźców inwestycyjnych dla budowy nowych źródeł wytwórczych – zaznaczyło Ministerstwo Energii.

Więcej o założeniach nowego systemu wsparcia dla kogeneracji w artykule: ME opracowało nowy mechanizm wsparcia kogeneracji.

Zdaniem wiceministra energii Tomasza Dąbrowskiego, nowy mechanizm wsparcia dla energii z wysokosprawnej kogeneracji ma zapewnić stymulowanie budowy nowych jednostek i utrzymanie produkcji energii w już istniejących.

REKLAMA

– Jednym z celów wdrożenia nowego mechanizmu jest konieczność poprawy jakości powietrza w miastach, która może zostać zapewniona poprzez rozwój ciepłownictwa systemowego opartego na jak najmniej emisyjnych źródłach – powiedział wczoraj wiceminister Dąbrowski, podkreślając, że szczególne znaczenie ta kwestia ma dla samorządów, do których należy większość aktywów ciepłowniczych, w szczególności w małych miejscowościach.

Minister Dąbrowski zaznaczył, że projekt ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji przewiduje możliwość budowy w wyniku wygrania aukcji oraz naborów przewidzianych na lata 2019-2028 w sumie ponad 5 GW mocy wytwórczych w kogeneracji. 

– W połączeniu ze skutecznym wydatkowaniem środków krajowych i unijnych na budowę i modernizację sieci ciepłowniczych oraz przyłączaniem do nich nowych odbiorców można spodziewać się faktycznej poprawy jakości powietrza w miastach – zapewnił wiceszef ME.

Ministerstwo Energii informuje, że obecnie trwają rozmowy z Komisją Europejską w ramach procesu prenotyfikacji nowego mechanizmu wsparcia dla energii elektrycznej z kogeneracji.

Nowy mechanizm ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku, a pierwsze aukcje i nabory powinny zostać przeprowadzone w drugiej połowie przyszłego roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.