TGE ograniczy wahania cen energii

TGE ograniczy wahania cen energii
Fot. Equinor

Wczoraj Towarowa Giełda Towarowa wprowadziła nowy mechanizm mający na celu ograniczenie wahań cen w zleceniach oraz wahań kursów transakcyjnych dla instrumentów będących w obrocie na Rynku Terminowym Towarowym w zakresie energii elektrycznej i gazu.

Tłumacząc to bezpieczeństwem uczestników obrotu, Towarowa Giełda Energii wprowadza dodatkowe mechanizmy mające ograniczyć dzienne wahania cen, w postaci widełek statycznych oraz dynamicznych. Jak zapewnia Giełda, mechanizmy te zostały wypracowane w drodze konsultacji zarówno z uczestnikami rynku, jak i organami nadzorującymi działalność giełdową.

Jak informuje TGE, widełki statyczne stanowią zakres cen, w przedziale którego uczestnicy rynku mogą składać zlecenia w czasie sesji – odnoszą się one do wszystkich zleceń składanych na RTT w zakresie energii elektrycznej i gazu w danym dniu sesyjnym, zabezpieczając przed pojawieniem się nierynkowych sygnałów cenowych oraz ewentualnych strat finansowych z nich wynikających.

REKLAMA

Z kolei widełki dynamiczne mają ograniczać dzienne wahania kursów transakcyjnych względem kursu odniesienia, bezpośrednio przekładając się na wartość kursów rozliczeniowych, które brane są pod uwagę przez Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych przy określaniu wysokości depozytów zabezpieczających.

REKLAMA

TGE chce również wprowadzić model „Fast Market“ mający na celu ograniczenie ryzyka rynkowego uczestników pełniących funkcję animatora. Pozwala on podnieść wymagane „spready“ zleceń składanych przez animatorów oraz istotnie zmniejszyć ryzyko rynkowe wynikające ze zmienności cen.

Jak podaje Giełda, „Fast Market” jest aktywowany w przypadku wysokiej zmienności kursów transakcyjnych w trakcie trwania sesji giełdowej. Animator otrzymuje wówczas możliwość inicjowania zlecenia z wykorzystaniem rozszerzonego „spreadu”.

Szczegółowe informacje na temat wprowadzanych mechanizmów, tj. widełek statycznych oraz dynamicznych, zostały ujęte w zatwierdzonych przez zarząd TGE „Warunkach obrotu” obowiązujących dla Rynku Terminowego Towarowego prowadzonym przez TGE w zakresie energii elektrycznej oraz gazu. Dokumenty zostały opublikowane na stronie TGE w zakładce Regulacje.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.