Co PGE Energia Odnawialna przygotowała na aukcje dla OZE? (wideo)

Co PGE Energia Odnawialna przygotowała na aukcje dla OZE? (wideo)
Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna. Fot. Gramwzielone.pl (C)

Kluczowym segmentem jeśli chodzi o inwestycje PGE w obszarze odnawialnych źródeł energii jest morska energetyka wiatrowa. PGE szykuje w energetyce odnawialnej jednak także inne inwestycje, które mają szansę na finalizację zanim jeszcze produkcję energii zaczną pierwsze morskie wiatraki. Część z nowego potencjału OZE może powstać w wyniku aukcji, którą dzisiaj prowadzi URE.

Polska Grupa Energetyczna to obecnie największy krajowy producent energii odnawialnej. W perspektywie roku 2030 spółka chce utrzymać tę pozycję, produkując 1/4 zielonej energii w kraju.

Oprócz inwestycji w morskie farmy wiatrowe, w których PGE chce mieć do roku 2030 postawione na morzu 2,5 GW, szykowane są także inwestycje w lądowej energetyce wiatrowej i fotowoltaice.

REKLAMA

Rozbudowę i tak już największego w kraju potencjału wiatraków na lądzie, przekraczającego obecnie 0,5 GW, ma zapewnić wygrana w prowadzonej dzisiaj aukcji „wiatrowo-fotowoltaicznej” dla projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW.

Do tej aukcji spółka PGE Energia Odnawialna zgłosi projekt „Klaster” realizowany w woj. zachodniopomorskim, o docelowej mocy 88 MW. Jeśli dla tej farmy wiatrowej zostanie zapewnione wsparcie w postaci gwarancji sprzedaży energii po stałej cenie, zagospodaruje ona niemal 1/10 budżetu tegorocznej aukcji dla projektów wiatrowych i PV o jednostkowej mocy ponad 1 MW.

Do prowadzonych w tym roku aukcji spółka może nie zgłosić projektów fotowoltaicznych, jednak PGE Energia Odnawialna ma być takimi inwestycjami mocno zainteresowana.

W rozmowie z portalem Gramwzielone.pl Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE EO, sygnalizuje możliwość przejęcia sporego portfela projektów elektrowni PV.

– Fotowoltaika wydaje się segmentem, który będzie się bardzo dynamicznie w Polsce rozwijał.  Naszą ambicją jest posiadanie 100 MW w fotowoltaice do roku 2021-22 – mówi p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

REKLAMA

– Jesteśmy zainteresowani zarówno akwizycjami, kupowaniem projektów gotowych do budowy jak i średnio zaawansowanych. Bardzo mocno rozwijamy też projekty własne, na terenach grupy kapitałowej PGE – w okolicach Opola, Turowa czy przy naszych aktywach PGE Energia Odnawialna w okolicach elektrowni w Solnie – mówi Arkadiusz Sekściński.

PGE Energia Odnawialna sygnalizuje ponadto zainteresowanie inwestycjami w energetyce wodnej.

– Wiatr i woda są wiodącymi elementami, ale oczywiście bardzo istotne znaczenie w naszym portfelu ma hydroenergetyka. Jesteśmy w tym segmencie liderem. Posiadamy 4 duże elektrownie szczytowo-pompowe, 29 elektrowni przepływowych i nie wykluczamy aktywności w segmencie małych przepływowych elektrowni wodnych – zapewnia w rozmowie z Gramwzielone.pl p.o. prezesa PGE EO.

Obecnie Polska Grupa Energetyczna dysponuje 14 farmami wiatrowymi o mocy 542,7 MW, 29 elektrowniami wodnymi o mocy 95,8 MW, 4 elektrowniami szczytowo-pompowymi o mocy 1,542 GW oraz jedną farmą fotowoltaiczną o mocy 600 kW zlokalizowaną na górze Żar w powiecie żywieckim.

Łączna moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii należących do PGE wynosi ponad 2,181 GW. To około 1/4 całkowitego potencjału OZE w naszym kraju.

Więcej o planach PGE Energia Odnawialna w wypowiedzi p.o. prezesa tej spółki, Arkadiusza Sekścińskiego, dla portalu Gramwzielone.pl:

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.