Produkcja energii z OZE we wrześniu poniżej ubiegłorocznego poziomu

Produkcja energii z OZE we wrześniu poniżej ubiegłorocznego poziomu
Fot. Senvion

Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, we wrześniu br. produkcja energii z działających w kraju źródeł odnawialnych była niższa o 11 proc. w porównaniu do generacji zanotowanej w analogicznym okresie ubiegłego roku, ale wzrosła o 15 proc. w porównaniu do produkcji z sierpnia br.

Agencja Rynku Energii podaje, że we wrześniu br. ze źródeł odnawialnych wyprodukowano w kraju 1,6 TWh energii elektrycznej. Największy udział w tym wyniku miały elektrownie wiatrowe (62 proc.), następnie elektrownie biomasowe (18 proc.), udział elektrowni wodnych, biogazowych i wykorzystujących technologię współspalania wyniósł po 6 proc., a udział elektrowni fotowoltaicznych sięgnął 2 proc.

To jednak w przypadku fotowoltaiki ARE odnotowuje największy wzrost wytwarzania w ujęciu rok do roku (dynamika 251 proc. r/r), więcej energii we wrześniu wyprodukowały też elektrownie biomasowe i biogazowe (105 proc. r/r), natomiast największy spadek odnotowano w przypadku generacji z elektrowni wodnych (47 proc. r/r).

REKLAMA
REKLAMA

We wrześniu produkcja energii elektrycznej ogółem w Polsce wyniosła 13,5 TWh, co oznacza, że udział źródeł odnawialnych w krajowym miksie wytwarzania sięgnął 11,8 proc., podczas gdy rok wcześniej udział OZE wyniósł 13,2 proc.

Jak wynika z danych ARE, w ubiegłym roku udział odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł 14,1 proc. dzięki wyprodukowaniu 24 TWh energii, z czego elektrownie wiatrowe wytworzyły w sumie 14,9 TWh (8,8 proc. miksu ogółem), elektrownie biomasowe wyprodukowały 3,5 TWh (2 proc.), elektrownie wodne – 2,6 TWh (1,5 proc.), jednostki współspalające biomasę – 1,8 TWh (1,1 proc.), instalacje biogazowe – 1,1 TWh (0,6 proc.), a elektrownie fotowoltaiczne dołożyły 0,2 TWh (0,1 proc.).

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.