Emilewicz: mój resort wesprze energetykę prosumencką

Emilewicz: mój resort wesprze energetykę prosumencką
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Fot. Polsat News

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiada, że w konsultacjach przygotowanego przez Ministerstwo Energii projektu rządowej strategii energetycznej „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” kierowany przez nią resort będzie wspierać prosumencki model energetyki, który jak zaznaczyła daje możliwość „mitygowania” wzrostu cen energii.

Podczas wczorajszej wizyty w programie „Graffiti” w Polsat News minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz odniosła się do kształtowanej przez rząd strategii energetycznej

W rządzie są poważne dyskusje na temat polityki energetycznej państwa i nikt nie ma najmniejszej wątpliwości, jakie jest dzisiaj największe wyzwanie tego rządu. Z całą pewnością jest to polityka energetyczna – i ze względu na odpowiedzialność za środowisko, ale także ze względu na odpowiedzialność gospodarczą – stwierdziła Jadwiga Emilewicz.

REKLAMA

Odnosząc się do pytania o możliwość wyjścia Polski z węgla, minister dywagowała na temat historycznych uwarunkowań polskiej energetyki.

To ma historyczne korzenie. To nie my wybieraliśmy sobie, że polska gospodarka jest oparta na węglu, bo to w Moskwie zdecydowano o tym, że elektrownie jądrowe będą budowane w Czechosłowacji i na Węgrzech, a takiej decyzji nie podjęto w stosunku do Polski – stwierdziła szefowa resortu przedsiębiorczości.

REKLAMA

Jak ponadto oceniła minister Emilewicz, zastąpienie węgla innymi źródłami energii „wymaga wielu, wielu lat inwestycji i te decyzje są podejmowane”. – Mówimy o offshore, została opublikowana przez Ministerstwo Energi „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”, do 15 stycznia ME zbiera opinie. Z całą pewnością mój resort będzie wspierać prosumenckie modele rozwojowe, aby mitygować potencjalne koszty wzrostu cen [energii] – stwierdziła minister Emilewicz.

Na pytanie o wzrost cen energii dla przedsiębiorców minister zapowiedziała przygotowanie przez jej resort pakietu rozwiązań dla przemysłu energochłonnego. – Koszt energii dla przemysłu, przedsiębiorców jest jednym z najwyższych w Europie – podkreśliła minister Emilewicz.

Wiele czynników ma na to wpływ. O 300 proc. wzrosły koszty uprawnień do emisji CO2, rośnie również cena tego znienawidzonego przez wszystkich węgla. Świat ruguje węgiel z miksu energetycznego – zasadnie, ale jednocześnie ceny węgla rosną. Robimy wszystko, aby te ceny co najmniej nie wzrosły. Przypominam ustawę o obligu giełdowym, która wprowadza na giełdę 100 proc. produkowanej energii. My przygotowujemy pakiet dla energochłonnych, tych największych [firm] i myślę, że to jest dobry moment, abyśmy rozpoczęli dyskusję o otwarciu Polski na energię z zagranicy, właśnie dlatego, że ceny energii są dzisiaj tak duże – oceniła Jadwiga Emilewicz.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.