Stylowe oświetlenie sklepu i jego wpływ na nowoczesny biznes

Stylowe oświetlenie sklepu i jego wpływ na nowoczesny biznes

Właściwie dobrane światło jest podstawą każdej aranżacji, również w przypadku dobrze urządzonego sklepu. Potrafi budować nastrój, podkreślić lub ukryć, co trzeba. W jaki sposób zbudować system oświetleniowy w Twoim sklepie tak, żeby przyciągał klientów niczym magnes?

Budowanie przestrzeni

Czy da się oświetlić wnętrze tak, żeby więcej sprzedawać? Projektanci wnętrz i specjaliści od marketingu zgodnie twierdzą, że dobór lamp do wnętrza sklepu jest równie istotny, jak same produkty na półkach. W większości przypadków ludzie są wzrokowcami, również jeśli chodzi o zakupy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaplanowanie sklepu w najdrobniejszych nawet detalach, a światło odgrywa kluczową rolę w budowaniu tej przestrzeni.

REKLAMA

Poprzez styl wnętrza wyrażasz siebie, filozofię Twojej firmy. We współczesnym świecie oświetlenie w sklepie to nie tylko rozjaśnienie lokalu, to przede wszystkim budowanie nastroju, klimatu kojarzonego z daną marką, kierowanie klientów na odpowiednie, wytyczone przez nas ścieżki i podkreślanie najważniejszych punktów. Światło kreuje konkretną przestrzeń, niczym scenografię teatralną, w której to sprzedawane produkty są aktorami. W zależności od grupy docelowej wybiera się inne rozwiązania, zarówno w zakresie stylu opraw, jak i koloru światła.

W przypadku projektowania systemu oświetleniowego do sklepu i domowego wnętrza obowiązują dokładnie takie same zasady. Potrzebujemy światła ogólnego, punktowego i zadaniowego oraz dekoracyjnego. Każde z nich jest powiązane z określoną funkcją i jest równie istotne.

Według omówionego powyżej klucza powstało niesamowite wnętrze butiku Balenciaga w Paryżu, zaprojektowane przez architektów z zespołu Licht Kunst Licht.

Podstawą w tym przypadku jest niebezpośrednie światło, odbijane od wyłożonego aluminiową folią sufitu. Oprócz tego wzdłuż regałów znajdują się listwy oświetleniowe, a całości dopełniają punkty świetlne, które eksponują najbardziej designerskie produkty. Każdy z elementów ma swoje miejsce, a światło spaja je wszystkie razem. Ten nowoczesny projekt, łączący industrialne wnętrze z nutą stylowej elegancji, przyniósł swoim twórcom nagrodę na Lighting Design Awards w Londynie w roku 2018.

Jak odpowiednio dobrać oświetlenie?

Wybierając lampy, trzeba zastanowić się nad wcześniejszym rozplanowaniem wszystkich przedmiotów we wnętrzu oraz ustalić, które części przestrzeni są dla nas najważniejsze.

Światło główne, najlepiej rozproszone, będzie stanowiło bazę do dalszego budowania przestrzeni.

Warto zwrócić uwagę na sam wygląd lamp. Powinny one stanowić integralną wizualnie całość z pozostałym wyposażeniem wnętrza. Mogą być w stylu minimalistycznym, vintage lub nawet glamour. Olbrzymi wybór produktów oferuje sklep z lampami Lampy.it, w którym znajdziesz produkty dla najbardziej stylowego domu oraz przestrzeni biznesowej czy designerskiego wnętrza sklepu. Baw się formą, eksperymentuj i buduj charakter pomieszczenia tak, żeby było niezapomniane.

Światło do pracy i zadań specjalnych

REKLAMA

W każdym wnętrzu sklepowym są przestrzenie, wymagające większej ilości światła – przymierzalnia, stół do pakowania, punkt obsługi klienta, kącik wypoczynkowy dla gości. Nie zapomnij dobrać dla nich właściwego oświetlenia, które pozwoli na efektywne działanie, chwilę oddechu lub pracę w komfortowych warunkach.

Narodziny gwiazdy

Podkreślaj najważniejsze obiekty i detale! Akcentowanie najciekawszych produktów i ważnych dla Ciebie przestrzeni w sklepie przy pomocy światła, to skuteczna metoda zwrócenia uwagi klientów, na konkretne przedmioty na półkach, wystawy w witrynie czy manekiny stojące w centrum sklepu. Nie bój się wyeksponować kluczowych elementów. Niech wzrok każdego przychodzącego od pierwszej chwili skupi się właśnie na nich.

Nie tylko praktycznie, ale też i dekoracyjnie

Kiedy wszystko jest już odpowiednio oświetlone, kluczowe punkty wyeksponowane, można wykorzystać światło również do dekoracji. Świetnie nadaje się ono do budowania przestrzenności, dzięki grze światła i cienia. Lampa może też z powodzeniem stać się elementem niemal rzeźbiarskim i ozdobnym, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na okazały żyrandol lub piękne i oryginalne lampy stojące lub stołowe.

Kolor światła ma znaczenie

Na koniec, gdy już wybierzesz odpowiedni rodzaj opraw, pasujących stylistycznie do charakteru wnętrza, pamiętaj też o dopasowaniu samej barwy światła. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu nastrojowości i przytulności, skup się na żarówkach dających światło ciepłobiałe. Energii i rześkości wnętrzu doda z kolei oświetlenie żarówkami w chłodniejszej tonacji.

***

Na szczęście bezpowrotnie minęły czasy, gdy sklep był tylko zbiorem smutnych półek, gdzie wyłącznie stały, często w przypadkowej kolejności, dostępne towary – bez ogólnego pomysłu i idei przewodniej. Obecnie sklepy intrygują bogactwem kolorów, kształtów i pomysłów. Są tworzone z równie wielką pieczołowitością, co prywatne wnętrza mieszkalne. Przykuwają uwagę i budzą ciekawość. W większości przypadków głównym elementem odpowiedzialnym za kreowanie wrażeń jest odpowiednio dobrane oświetlenie.

Nie musi być ono niewidoczne ani tylko techniczne. Projektanci zwracają uwagę, że w przestrzeniach sklepowych świetnie sprawdzają się najodważniejsze nawet formy rozbudowanych kryształowych żyrandoli, futurystycznych lamp wiszących czy barokowych lampek stołowych. Niech sklep będzie naprawdę modny i wpisuje się w aktualne trendy wnętrzarskie. Jeśli klienci poczują się u Ciebie dobrze, niemal jak w domu, to połowa drogi do sukcesu w sprzedaży już za Tobą!


artykuł sponsorowany