Dofinansowanie na efektywność energetyczną w Ząbkach

Dofinansowanie na efektywność energetyczną w Ząbkach
Fot. Conergy

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże ponad 2,3 mln zł dofinansowania Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach na budowę budynku administracyjno-gospodarczego na obszarze stacji uzdatniania wody w Ząbkach-Drewnicy w woj. mazowieckim.

Pomoc finansowa została udzielona w ramach program priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Poprawa jakości powietrza”, część 5) „Budynki użyteczności publicznej o podwyższonym standardzie energooszczędności”.

Podpisano dwie umowy – jedna reguluje przekazanie dotacji w wysokości ponad 950 tys. zł, a druga potwierdza udzielenie preferencyjnej pożyczki na 1,4 mln zł.

REKLAMA

Inwestycja za prawie 6,9 mln zł zakłada postawienie do końca sierpnia 2019 r. na terenie stacji uzdatniania wody „Drewnica” energooszczędnego budynku o powierzchni użytkowej 1200 m2.

REKLAMA

Budynek zostanie wyposażony m.in. w pompę ciepła oraz instalację fotowoltaiczną złożoną z 57 modułów PV.

W budynku, o regulowanej temperaturze, ma zostać zapewniony standard energetyczny mierzony wielkością nieodnawialnej energii pierwotnej EP = 58,80 kWh/m2 na rok, czyli – jak ocenia NFOŚiGW – o ponad 60 proc. lepszy niż w obiektach referencyjnych.

Zaplanowano zmniejszenie zużycia energii pierwotnej o ponad 450 GJ/rok oraz zmniejszenie emisji CO2 o prawie 30 ton/rok w porównaniu do podobnego budynku niewyposażonego w zaplanowane, energooszczędne technologie.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.