ME: brak ryzyka niedoboru mocy w KSE

ME: brak ryzyka niedoboru mocy w KSE
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Ministerstwo Energii odniosło się do ubiegłotygodniowej informacji Urzędu Regulacji Energetyki, w której wskazano na ryzyko pojawienia się już w tym roku braków mocy w polskiej energetyce w czasie letniego, szczytowego zapotrzebowania.

Urząd Regulacji Energetyki ocenił na podstawie przeprowadzonej analizy dostępnych mocy wytwórczych w polskiej energetyce, że już latem br. może zmaterializować się ryzyko braku możliwości zrównoważenia dostępnych mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym i szczytowego zapotrzebowania na moc przy zapewnieniu odpowiednich rezerw mocy.

Przy czym nie uwzględniono potencjału tkwiącego w jednostkach wytwórczych o mniejszej jednostkowej mocy do 50 MW, źródłach nienależących do 11 największych wytwórców w kraju, a także nie uwzględniono potencjału wynikającego z możliwości importu, zakontraktowanych przez operatora krajowego systemu elektroenergetycznego usług tzw. interwencyjnej rezerwy zimnej czy usługi redukcji mocy na żądanie operatora (DSR).

REKLAMA

Do analizy URE odniosło się Ministerstwo Energii, informując o efektach spotkania przeprowadzonego 31 stycznia, które zostało poświęcone prognozom pokrycia krajowego zapotrzebowania na moc w najbliższych latach, z udziałem przedstawicieli rządu, a także prezesów URE i Polskich Sieci Elektroenergetycznych, a więc operatora krajowego systemu elektroenergetycznego.

REKLAMA

Po zapoznaniu się z analizą prognozowanego pokrycia zapotrzebowania na moc, którą przedstawił prezes PSE Eryk Kłossowski, Ministerstwo Energii zapewnia w komunikacie, że „dostępna nadwyżka mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym w roku 2019 i 2020 wyniesie średnio 4900 MW, czyli ok. 20 proc. krajowego zapotrzebowania”.

– W związku z tym ryzyko niezbilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego w latach 2019 i 2020 jest istotnie niższe niż prognozowane przez URE. Zbilansowanie systemu zależy w dużej mierze od terminowego oddawania do eksploatacji nowobudowanych i modernizowanych jednostek wytwórczych – oceniło Ministerstwo Energii.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.