Program Energia Plus. Premier powołał zespół ds. prosumentów

Program Energia Plus. Premier powołał zespół ds. prosumentów
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Fot. Ministerstwo Rozwoju

Jak wynika z deklaracji minister przedsiębiorczości Jadwigi Emilewicz, do końca tego miesiąca zostaną przedstawione założenia forsowanego przez nią programu „Energia Plus” mającego wspierać inwestycje w prosumenckie odnawialne źródła energii. Minister Emilewicz ma jednocześnie kierować pracami powołanego w tym tygodniu przez premiera międzyresortowego zespołu ds. energetyki porsumenckiej.

Założenia programu „Energia Plus” partia Porozumienie, której jednym z liderów jest Jadwiga Emilewicz, przedstawiła podczas kongresu, który odbył się w ubiegłym miesiącu w Krakowie. Padło wówczas zapewnienie, że dzięki temu programowi w tym roku w Polsce przybędzieo około 50 tys. prosumentów.

Wcześniej szef partii Porozumienie Jarosław Gowin zapowiedział, że dzięki programowi „Energia Plus” w Polsce miałoby przybyć 5 milionów prosumentów. 

REKLAMA

Zgodnie z przedstawionymi założeniami programu „Energia Plus”, do instalacji własnego źródła energii mają zachęcić uproszone procedury inwestycyjne, niższy, wynoszący 8 proc. podatek VAT na instalacje montowane na gruncie czy budynkach gospodarczych (to poziom stosowany obecnie tylko dla instalacji na dachach domów), a także objęcie prosumenckim systemem rozliczeń również przedsiębiorców inwestujących we własne źródła OZE.

Wcześniej minister Jadwiga Emilewicz zapewniała, że pakiet rozwiązań składających się na program „Energia Plus” zostanie wdrożony jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Teraz minister przedsiębiorczości zapewnia, że projekt zmian legislacyjnych składających się na program „Energia Plus” zostanie przedstawiony do końca tego miesiąca, a zmianom w prawie mają towarzyszyć również propozycje mechanizmów finansowych dedykowanych inwestycjom w energetykę prosumencką.

Minister Emilewicz poinformowała, jak relacjonuje Polska Agencja Prasowa, że w tym zakresie poczyniono już uzgodnienia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz bankami komercyjnymi, które mają wdrażać instrumenty finansowe dedykowane prosumentom.

Więcej informacji o założeniach programu „Energia Plus” w artykule: Program Energia Plus. Dużo hałasu o nic?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.