Trzech OSD chce kupić 235 tys. liczników

Trzech OSD chce kupić 235 tys. liczników
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja i Enea Operator ogłosiły przetarg na zakup ponad 235 tysięcy liczników energii elektrycznej. To trzecie w ostatnich latach wspólne postępowanie Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) w Polsce.

W ramach zamówienia podstawowego wolumen dostaw dla Tauron Dystrybucja ma wynieść 120 tys. liczników, dla PGE Dystrybucja – 70 tys. liczników, a dla Enea Operator – 45 tys. liczników. W warunkach zamówienia zawarty jest zapis o możliwości zwiększenia zamówienia o 54 tys. liczników.

To nie pierwsze tego typu postępowanie prowadzone wspólnie przez spółki zajmujące się infrastrukturą sieciową i dystrybucją energii elektrycznej w Polsce.

REKLAMA

Dotychczas przeprowadziliśmy wspólnie dwa przetargi na zakup ponad 60 tysięcy liczników bilansujących. Główne korzyści, jakie osiągnęliśmy, to przede wszystkim standaryzacja rozwiązań oraz wykorzystanie efektu skali poprzez ograniczenie kosztów zakupu liczników. Teraz liczymy na podobne efekty, zwłaszcza, że liczba zamawianych urządzeń jest wielokrotnie większa – mówi Robert Zasina, prezes Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zostało ogłoszone w trybie przetargu nieograniczonego. Postępowanie w imieniu i na rzecz Operatorów Systemów Dystrybucyjnych wspólnie udzielających zamówienia, ponownie prowadzi Tauron Dystrybucja.

REKLAMA

Termin składania ofert upływa 26 marca 2019 r. 

Zakupione w ramach przetargu 3-fazowe liczniki energii elektrycznej mają zapewnić rozliczenie klientów grupy taryfowej C1, czyli małych i średnich przedsiębiorstw, zgodnie z zapisami ustawy o rynku mocy. Liczniki będą przeznaczone do opomiarowania odbiorców z mocą umowną większą niż 16 kW.

Jak zapewnia Tauron, ze względu na liczbę punktów pomiarowych oraz konieczność comiesięcznego pozyskiwania danych pomiarowych do rozliczeń opłaty mocowej, najlepszym rozwiązaniem jest instalacja urządzeń ze zdalnym odczytem. Ponadto dane pomiarowe pozyskiwane z liczników mają umożliwić odbiorcom zarządzanie własnym zużyciem energii elektrycznej.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.