KE wzywa Polskę do poprawy przepisów ws. hydroelektrowni

KE wzywa Polskę do poprawy przepisów ws. hydroelektrowni
Elżbieta Bieńkowska. Fot. EU2018BG Bulgarian Presidency, wikimedia cc

Bruksela wezwała osiem państw Unii Europejskiej do poprawy i dostosowania do unijnego prawa krajowych przepisów dotyczących produkcji energii z wykorzystaniem elektrowni wodnych. Sektor energetyki wodnej odgrywa strategiczną rolę w zwiększaniu udziału OZE w naszym miksie energetycznym. Dlatego musimy zapewnić równe zasady na jednolitym rynku, gwarantując przedsiębiorstwom możliwość produkcji energii wodnej w całej Unii Europejskiej komentuje Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Komisja Europejska informuje dzisiaj o wysłaniu uwag do ośmiu krajów – Austrii, Francji, Niemiec, Polski, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch – w których wzywa do poprawy krajowych przepisów w zakresie produkcji energii wodnej. Uwagi do rządu włoskiego zostały wysłane już po raz drugi.

KE ma zastrzeżenia co do zasad wydawania przez te kraje pozwoleń na budowę i produkcję energii z elektrowni wodnych, które – zdaniem Brukseli – są wydawane bez zachowania transparentnych procedur.

REKLAMA

Zdaniem Komisji przepisy dotyczące koncesjonowania produkcji energii wodnej w tych krajach nie są zgodne z unijnymi dyrektywami ws. usług (2006/123/EC) i wydawania koncesji (2014/23/UE).

W przypadku Francji i Portugalii KE ma dodatkowo zastrzeżenia co do zasad odnawiania lub przedłużania koncesji na produkcję energii w elektrowniach wodnych, które – zdaniem KE – są przyznawane bez zachowania konkurencyjnych procedur, które byłyby zgodne z unijnym prawem.

REKLAMA

W komunikacie Komisja Europejska podkreśla, że elektrownie wodne to największe źródło odnawialnej energii elektrycznej w Unii Europejskiej, odpowiadające za około 40 proc. unijnego miksu OZE w elektroenergetyce.

Bruksela zakłada, że w roku 2020 elektrownie wodne mogą odpowiadać za 20 proc. finalnej konsumpcji energii odnawialnej w UE (w elektroenergetyce, cieple i transporcie), a w roku 2030 przynajmniej za 27 proc.

Według informacji Urzędu Regulacji Energetyki, całkowity potencjał działających w Polsce elektrowni wodnych na koniec 2018 roku wynosił 981,5 MW.

Na liście krajowych odnawialnych źródeł energii, według stanu na koniec ub. roku, URE wymienia  586 instalacji wykorzystujących hydroenergię o mocy zainstalowanej elektrycznej do 0,3 MW, 98 elektrowni wodnych o mocy zainstalowanej elektrycznej do 1 MW, a także 68 hydroelektrowni o mocy zainstalowanej elektrycznej do 5 MW.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o