Inno-eko-tech, czyli Białystok stawia na zieloną energię

Inno-eko-tech, czyli Białystok stawia na zieloną energię
Jeremy Levine Desing, flickr cc-by-2.0

Na Politechnice Białostockiej za 90 mln zł powstanie centrum badań nad energtyką odnawialną. Inwestycję prawie w całości sfinansuje Unia Europejska.

Białostockie centrum pomieści laboratoria, z których korzystać będą studenci m.in. inżynierii środowiska, ochrony środowiska, budownictwa, elektrotechniki czy budownictwa, a na bazie projektu Inno-eko-tech za 3 lata na Politechnice Białostockiej mają powstać nowe kierunki ekoenergetyka i biotechnologia.

Na początku przyszłego roku władze uczelni wyłonią wykonawcę centrum, które zostanie udostępnione naukowcom i studentom w 2014 roku.

REKLAMA

Na projekt Inno-eko-tech białostocka Politechnika pozyskała pieniądze z unijnego programu Infrastruktura i Środowiska. O dotację na ten cel Białystok rywalizował z uczelniami technicznymi z innych miast, a dzięki dofinansowaniu z Unii, na inwestycję wycenianą na 90,9 mln zł uczelnia wyda tylko 1,1 mln zł.

REKLAMA

– Politechnika Białostocka chce stawiać na badania i kształcenie studentów, ale także wdrożenia w przemyśle zagadnień dotyczących energii odnawialnej, energooszczędnego budownictwa oraz ochrony środowiska. Jak mówił rektor Tadeusz Citko, już są prowadzone projekty badawcze z tej dziedziny, np. dotyczące nowych rozwiązań technologicznych w chłodziarkach używanych w rolnictwie. Podkreślał, że Suwalszczyzna jest miejscem, gdzie powstają licznie farmy wiatrowe, a cały region ma dość słaby dostęp do sieci energetycznych, dlatego należy rozwijać energetykę ze źródeł odnawialnych – informuje Polska Agencja Prasowa.

Podczas podpisania umowy dotyczącej budowy centrum OZE na Politechice Białostockiej obecna była szefowa resortu nauki Barbara Kudrycka, która zapewniała o poparciu rządu dla inicjatyw mających na celu rozwój i komercjalizację powstających na uczelniach technologii, w tym związanych z energetyką odnawialną, którą określiła jako „przyszłość energetyki polskiej i światowej”.

Kudrycka przekonywała w Białymstoku także, iż jej resort zachęca jednostki naukowe do zakładania tzw. centrów transferu technologii, dzięki którym rozwiązania opracowywane przez naukowców będą trafiać do biznesu. Tego rodzaju instytucja działa już w Białymstoku i ma na celu implementację technologii opracowanej przez jednego z naukowców.

 Pracujemy obecnie nad tym w ministerstwie, aby było to (wdrożenia – PAP) też bardziej motywacyjne dla samych naukowców i aby nie wiązane było z obciążeniami podatkowymi dla tych osób, które jako swój udział w takiej spółce wkładają prawa autorskie danego pomysłu technologicznego – PAP cytuje Kudrycką.


D.Ł.