"RZ": ustawa o OZE pod lupą ministra finansów

"RZ": ustawa o OZE pod lupą ministra finansów
Minister Finansów Jacek Rostowski. Foto: FriendsofEurope, flick cc-by-2.0

{więcej}Jak wynika z informacji podanych przez „Rzeczpospolitą”, obecnie projektowi ustawy o OZE przygląda się Ministerstwo Finansów oraz skupieni wokół premiera eksperci. 

Jak informuje dzisiaj „Rzeczpospolita”, nowy system wsparcia dla energetyki odnawialnej, który znajdzie się w ustawie o OZE, jest obecnie przedmiotem oceny w Ministerstwie Finansów, a nad jego opracowaniem – oprócz resortu gospodarki, który ma zaktualizować m.in. nowe wartości wsparcia dla poszczególnych grup OZE, pracuje także powołany przez premiera zespół, w skład którego wchodzą m.in. minister finansów Jacek Rostowski oraz przedstawiciele rady gospodarczej przy premierze – Jan Krzysztof Bielecki oraz Adam Jasser. 

REKLAMA

„Rzeczspospolita” przypomina, że opóźnienia w przyjęciu nowego prawa dla energetyki odnawialnej mogą spowodować nałożenie na Polskę kar, których wysokość jest szacowana na ok. 4 mln euro miesięcznie. – Choć niektórym wydaje się, że sprawę załatwi tzw. mały trójpak energetyczny (również solidnie opóźniony), to są głosy, że tylko duży trójpak (w tym ustawa o OZE) zadowoli Brukselę – zauważa „RZ”. 

REKLAMA

W jednej z niewielu publicznych wypowiedzi premiera Donalda Tuska na temat ustawy o OZE wspomniał on o tym, że nie pozwoli na wzrost cen energii, który może spowodować przyjęcie ustawy, a polski cel w zakresie obowiązkowego udziału zielonej energii powinien być realizowany najtańszymi środkami. Tymczasem, jak zwraca uwagę „Rzeczpospolita”, paradoksalnie wprowadzenie ustawy o OZE ma obniżyć wydatki na energię odnawialną i koszty systemu wsparcia dla jej producentów. Według wyliczeń Ministerstwa Gospodarki, w porównaniu do obecnego systemu może to być rocznie nawet 3 mld zł mniej – w porównaniu do kosztów obecnego systemu wsparcia dla OZE. 

Jak ponadto informuje „Rzeczpospolita”, powołując się na wczorajszą wypowiedź Mariusza Radziszewskiego z Ministerstwa Gospodarki, strategia rządu w zakresie wsparcia OZE zakłada osiągnięcie celu OZE na 2020 r. jak najniższym kosztem, ale także zlikwidowanie podwójnego wsparcia, czyli pokrywania się dofinansowania z NFOŚiGW ze środkami z UE na lata 2014-2020 oraz „wyeliminowanie ryzyka Skarbu Państwa z tytułu praw nabytych inwestorów”. 
gramwzielone.pl