Jaki jest aktualny potencjał odnawialnych źródeł w Polsce?

Jaki jest aktualny potencjał odnawialnych źródeł w Polsce?
damien_m_in_japan, flickr cc-by-2.0

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki poinformował o wydaniu 50-tysięcznego zielonego certyfikatu. URE podało też informacje na temat zainstalowanej aktualnie mocy poszczególnych odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Całkowity potencjał odnawialnych źródeł energii w naszym kraju to już ponad 2,89 GW, co oznacza, że w przeciągu ostatnich 5 lat uległ on podwojeniu. Największy udział we wzroście mocy zielonej energii ma energetyka wiatrowa. Jeszcze w 2005 roku w Polsce było zaledwie 83 MW elektrowni wiatrowych, a obecnie jest to już ponad 1,53 GW.

Przybyło także biogazowni. Ich potencjał w ciągu 5 lat uległ potrojeniu. Obecnie w naszym kraju działa ponad 97 MW elektrowni biogazowych. W tym samym czasie przybyło też elektrowni biomasowych. W 2005 roku było ich 189 MW, a teraz jest ponad 309 MW.

REKLAMA
REKLAMA

Jak wynika z danych przedstawionych przez Urząd Regulacji Energetyki, w dalszym ciągu w miejscu stoi fotowoltaika, a potencjał instalacji fotowoltaicznych podłączonych do sieci jest niemal zerowy.

Potencjał elektrowni wodnych, które przez lata były dominującym rodzajem OZE, ale w zeszłym roku ich skumulowana moc została w tyle za energetyką wiatrową, wynosi obecnie ok. 950 MW i jest o prawie 100 MW większy niż w roku 2005.

gr