
Mija termin złożenia wniosku o korzystniejszą cenę energii
Zostało już tylko kilka dni na złożenie u swojego sprzedawcy energii wniosku o zwiększenie limitu zużycia prądu po cenie zamrożonej w ramach Rządowej Tarczy Solidarnościowej.
Zostało już tylko kilka dni na złożenie u swojego sprzedawcy energii wniosku o zwiększenie limitu zużycia prądu po cenie zamrożonej w ramach Rządowej Tarczy Solidarnościowej.
Na tegorocznych targach SNEC Growatt zaprezentował nowy inwerter hybrydowy dla rozwiązań komercyjnych i przemysłowych. Chiński producent odebrał również nagrodę za wypracowane wyniki.
Od pięciu miesięcy można starać się o dotacje na instalacje do produkcji energii odnawialnej w programie Energia dla Wsi. Do tej pory składanych było średnio tylko około 10 wniosków miesięcznie. Łączna kwota wnioskowanego dofinansowania jest jednak znacząca...
Na Górnym Śląsku ma powstać pierwsza w Polsce dzielnica budowana całościowo z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Celem jest samowystarczalność energetyczna mieszkańców.
Bank Millennium wprowadził do oferty produkt zwany „kredytem ekologicznym”. Wspiera on firmy w uzyskaniu od BGK bezzwrotnej premii ekologicznej, która może pokryć nawet 80 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Ze stolicy Dolnego Śląska wyprowadza się produkujący tam od lat autobusy szwedzki koncern Volvo Buses. Jednak szwedzki biznes nie opuści Wrocławia. W miejscu, gdzie obecnie składane są jeszcze autobusy Volvo, w niedalekiej przyszłości inna szwedzka firma ruszy z produkcją pomp ciepła...
Obowiązek ponoszenia dodatkowych opłat przez spółki energetyczne w związku z wprowadzeniem ustawy o maksymalnych cenach energii, tzw. odpisu na fundusz, może od lipca tego roku być niezgodny z prawem unijnym – twierdzą prawnicy kancelarii DLA Piper...
Towarowa Giełda Energii wprowadza dwa nowe instrumenty na rynku terminowym energii elektrycznej: lowPeak (10-godzinny szczyt przedwieczorny) oraz highPeak (5-godzinny szczyt wieczorny). Ma to być odpowiedź na zmieniający się kształt rynku energii, na który coraz mocniej wpływa OZE i energetyka prosumencka.
Unijne kraje uzgodniły zmiany w treści nowej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED III). Przyjęcie nowelizacji dyrektywy o OZE blokował sprzeciw Francji i innych krajów stawiających na energetykę jądrową.
Lądecka Spółdzielnia Energetyczna ukończyła budowę farmy fotwoltaicznej o mocy 1 MW. Instalacja będzie dostarczać prąd między innymi lokalnym szkołom i ośrodkom kultury.
Prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (UC99) nabierają tempa. Projekt został przekazany do Sejmu i w tej samej dacie skierowany do opinii Biura Legislacyjnego...
PGE Energia Odnawialna uzyskała dodatkowe blisko 2 mln zł dofinansowania na modernizację Elektrowni Wodnej Gubin. Środki będą pochodzić z funduszu EOG, którego operatorem w Polsce jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wcześniej z tego samego źródła spółka uzyskała ponad 6 mln zł.
Zapraszamy na szkolenie i warsztaty on-line „Najnowsze i aktualne obowiązki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej i obowiązki przedsiębiorstw energetycznych”, które odbędzie się w formule on-line już 21 czerwca 2023 r.
W piątek Sejm uchwalił nowelizację Prawa energetycznego. Zawiera ona przepisy dotyczące m.in. możliwości łączenia wytwórców energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z odbiorcami z pominięciem publicznej sieci dystrybucyjnej – za pomocą tzw. linii bezpośredniej.
Geotermia jest stabilnym źródłem czystej energii, które nie zależy od pogody. Może stanowić alternatywę dla ropy, gazu i węgla, zwłaszcza że zasoby eksploatacyjne tej energii odpowiadają mniej więcej połowie rocznej produkcji ciepła koncesjonowanych wytwórców ciepła w Polsce...