URE skontroluje wytwórców energii

URE skontroluje wytwórców energii
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zapowiedział kontrole wytwórców energii elektrycznej, którzy są zobowiązani do przekazania części przychodów do tzw. Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Służy on finansowaniu instrumentów chroniących odbiorców przed nadmiernym wzrostem kosztów energii. Odpisy na Fundusz mają być prowadzone do końca 2023 r. Na razie brakuje informacji, czy mechanizm będzie kontynuowany w 2024 r.

Urząd Regulacji Energetyki przypomina, że w związku z obowiązywaniem regulacji chroniących odbiorców przed nadmiernym wzrostem cen energii i gazu w 2023 r. wytwórcy i sprzedawcy energii oraz przedsiębiorstwa wydobywające gaz ziemny są zobligowani do przekazywania tzw. odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. Obowiązek ten polega na przekazywaniu na Fundusz części przychodów uznanych za nadmiarowe. Dotyczy m.in. większych wytwórców energii z elektrowni wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych.

Wytwórcy energii są zobowiązani do samodzielnego obliczenia wysokości odpisu oraz jego wpłaty na rachunek Funduszu do 10. dnia roboczego każdego miesiąca następującego po miesiącu rozliczenia. Wytwórcy, którzy nie przestrzegają obowiązku dokonywania odpisu na Fundusz, podlegają karze pieniężnej wymierzanej przez Prezesa URE.

REKLAMA

Kontrole w grudniu

Zobowiązani przedsiębiorcy powinni też składać do URE sprawozdania z obowiązków wynikających z odpisu na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny. W odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości regulator przygotował wyjaśnienia dotyczące sposobu weryfikacji przez Prezesa URE sprawozdań z wykonania tego obowiązku.

Publikacja wyjaśnień ma na celu umożliwienie podmiotom, które podlegają obowiązkowi odpisowemu, tj. wytwórcom i sprzedawcom energii oraz przedsiębiorstwom wydobywającym gaz ziemny, skorygowania ewentualnych błędów w sprawozdaniach.

REKLAMA

Prezes URE planuje rozpoczęcie kontroli sprawozdań w grudniu br. Regulator zaznacza, że możliwość skorygowania dokumentów przed rozpoczęciem kontroli pozwoli przedsiębiorcom uniknąć ewentualnych kar.

Co z odpisem w 2024?

Obowiązek dokonywania odpisu na Fundusz dotyczy okresu od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. Na razie nie wiadomo, czy i w jakim kształcie obowiązek odpisu na Fundusz będzie kontynuowany w 2024 r. Kilka tygodni temu portal Gramwzielone.pl zapytał Ministerstwo Klimatu i Środowiska, czy wypłaty na Fundusz będą obowiązywać także w przyszłym roku.

Ministerstwo odpowiedziało, że „odpowiednio do zmieniającej się sytuacji na rynku energetycznym zakłóconej przez wojnę wywołaną przez Rosję w Ukrainie będzie reagować na potrzeby związane z ochroną odbiorców energii elektrycznej”. Resort klimatu dodał, że „na ten moment (21.09.2023) nie jest możliwe podanie szczegółów ewentualnych zmian”.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.