Powstanie ciepłownia geotermalna za 56 mln zł

Powstanie ciepłownia geotermalna za 56 mln zł
NFOŚiGW

W Koninie powstanie ciepłownia geotermalna, która ogrzeje budynki w tym mieście i której budowa zostanie dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Konin Sp. z o.o. wybuduje ciepłownię geotermalną o mocy 8,1 MW wraz z przyłączem do istniejącej magistrali ciepłowniczej. Równolegle zostanie wykonany odwiert geotermalny Konin GT-3, który będzie pełnił rolę otworu chłonnego, gdzie wtłaczane będą wychłodzone wody termalne ujęte otworem Konin GT-1.

NFOŚiGW podkreśla, że dzięki wykorzystaniu tego lokalnego źródła geotermalnego zmniejszy się popyt na energię ze źródła konwencjonalnego. Przyniesie to redukcję emisji szkodliwych substancji do powietrza, w tym także gazów cieplarnianych.

REKLAMA

W wyniku budowy ciepłowni przewiduje się zmniejszenie emisji CO2 na poziomie 6 746,09 Mg/rok oraz produkcję energii cieplnej z OZE w ilości 44 149,70 MWh/r.

REKLAMA

Inwestycja otrzyma 26 mln zł unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.1.1 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie korzysta już dzięki pośrednictwu Narodowego Funduszu z unijnego dofinansowania na dwie inne inwestycje ciepłownicze w Koninie: przebudowę systemu ciepłowniczego miasta Konina oraz przebudowę węzłów i sieci ciepłowniczych.

Dotacje na te przedsięwzięcia pochodzą również z POIiŚ 2014-2020, ale w tych przypadkach z działania 1.5 Efektywna dystrybucja ciepła i chłodu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.