BGK stawia na biometan. Zainwestuje 25 milionów euro w europejskie projekty

BGK stawia na biometan. Zainwestuje 25 milionów euro w europejskie projekty
Fot.: Shutterstock

BGK zainwestował 25 milionów euro w fundusz inwestycyjny zarządzany przez francuską spółkę. Pieniądze posłużą do rozwoju instalacji biogazowych i biometanowych.

Bank Gospodarstwa Krajowego zainwestował 25 milionów euro w fundusz SWIFT 3 (SWEN Impact Fund for Transition 3), zarządzany przez francuską spółkę SWEN Capital Partners. Fundusze zostaną przeznaczone na rozwój projektów biogazowych i biometanowych, które powstaną m.in. w Polsce.

SWIFT 3 jest funduszem infrastrukturalnym, którego działalność skupia się na dekarbonizacji gospodarki, zwłaszcza sektorów wysokoemisyjnych (jak gazownictwo). Oprócz tego BGK uzyskał fundusze z kilkunastu innych instytucji finansowych, m.in. Europejskiego Funduszu Inwestycyjnych (EFI) czy hiszpańskiego COFIDES (spółka publiczna zapewniająca wsparcie dla inwestycji hiszpańskich za granicą). Pozyskane środki zostaną wykorzystane do budowy instalacji biogazowych i biometanowych w Europie i krajach OECD. Po zrealizowaniu projekty te będą w stanie produkować blisko 20 milionów m3 biometanu rocznie.

REKLAMA

Jarosław Dąbrowski, członek zarządu BGK, zauważył, że w ubiegłym roku w Polsce działało tylko ok. 400 biogazowni i jedna biometanownia. – Można powiedzieć, że niskoemisyjna energia ucieka nam przez palce – skomentował.

Następca gazu ziemnego

Unia Europejska wskazuje biometan jako jedną z alternatyw dla rosyjskiego gazu. Jego produkcja w krajach wspólnoty ma osiągnąć 35 mld Nm3 rocznie do 2030 r., a inwestycje mają wynieść 37 miliardów euro.

Również Polska w swoich planach bierze pod uwagę rozwój tej dziedziny energetyki. Krajowy Plan w dziedzinie Energii i Klimatu (KPEiK) wskazuje biometan i wodór niskoemisyjny jako następców gazu ziemnego. Biometan może również być mieszany z gazem ziemnym, co ułatwia jego przesyłanie i magazynowanie. Może być też wykorzystywany w szczytowych blokach gazowych. Dzięki temu zmniejsza emisję, gdy na skutek niesprzyjających warunków pogodowych, elektrownie gazowe zastępują elektrownie wiatrowe i słoneczne.

Według ostrożniejszego scenariusza WEM (Scenariusz Zrównoważonej Transformacji) Polska osiągnie produkcję biometanu w wysokości około 0,5 mld m3 do 2030 roku. Optymistyczniejszy WAM (Scenariusz Przyspieszonej Transformacji) podaje blisko 1 mld m3.

Z odpadków w energię

Biometan powstaje z oczyszczania biogazu z niepożądanych związków (takich jak siarka czy dwutlenek węgla), co powoduje stężenie metanu. Biogaz powstaje z masy organicznej, do której nie ma dostępu tlen. Może pochodzić m.in. z surowców rolniczych, produktów ubocznych rolnictwa czy odchodów zwierzęcych.

Więcej o polskim potencjale w zakresie biogazowni można przeczytać w artykule: Biogazownie rolnicze w Polsce. Jakim dysponujemy potencjałem? Obecnie najwięcej biogazowni znajduje się w województwie wielkopolskim (36) oraz mazowieckim i warmińsko-mazurskim (po 23).

W Łodzi na terenie Grupowej Oczyszczalni Ścieków powstanie biogazownia i biometanownia. Oprócz wytwarzania biometanu, który trafi do sieci gazowej, na miejscu wytwarzana będzie również energia elektryczna i ciepło, które posłużą do zasilania oczyszczalni. Więcej na ten temat w artykule: Łódź rozbuduje oczyszczalnię ścieków. Powstanie biogazownia i biometanownia.

Marcin Karwowski, redaktor Gramwzielone.pl

marcin.karwowski@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy E-Magazyny Sp. z o.o.