Radom kupuje autobusy elektryczne

Radom kupuje autobusy elektryczne
Solaris

Solaris podpisał kolejną umowę na dostawę autobusów elektrycznych na rynku polskim. Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu zamówił autobusy Urbino 12 electric wraz z infrastrukturą do ich ładowania.

Radom już w połowie przyszłego roku wzbogaci się o 10 nowych, całkowicie bezemisyjnych autobusów elektrycznych. Kontrakt o wartości 26 mln zł zostanie zrealizowany do połowy czerwca przyszłego roku.

Prąd zgromadzony w bateriach Solaris High Power o pojemności 116 kWh będzie napędzać oś elektryczną o mocy 2 x 125 kW. Energia będzie uzupełniana poprzez umieszczony na dachu system szybkiego ładowania pantografowego oraz na terenie zajezdni poprzez złącze plug-in.

REKLAMA

Solaris wyposaży autobusy dla Radomia w klimatyzację czy ogólnodostępne ładowarki USB umożliwiające doładowanie w trakcie jazdy urządzeń mobilnych. Kierowca będzie miał do dyspozycji własną klimatyzację. Z kolei na zimowe dni przewidziano system dodatkowego ogrzewania zasilanego niskoemisyjnym sprężonym gazem ziemnym (CNG), którego zbiornik umiejscowiono na dachu pojazdu.

Aby ułatwić osobom niewidomym i niedowidzącym poruszanie się komunikacją miejską, wszystkie przyciski znajdujące się w przestrzeni pasażerskiej opisane będą alfabetem Braillea. Bezpieczeństwo zwiększy monitoring wizyjny.

REKLAMA

Solaris dostarczy do Radomia nie tylko autobusy, ale także urządzenia do ładowania energii wraz z ich instalacją, pracami budowlanymi oraz uzyskaniem odpowiednich pozwoleń. W wybranych miejscach powstaną dwa punkty ładowania pantografowego o mocy 300 kW każdy, które posłużą do szybkiego uzupełniania energii w autobusach bez konieczności ich powrotu do zajezdni.

W zajezdni autobusy będą ładowane jedynie nocą przy użyciu łącznie 6 ładowarek, w tym dwóch o mocy 40 kW oraz czterech dwustanowiskowych o mocy 80 kW.

Jednocześnie będzie można podłączyć do nich wszystkie 10 zamówionych autobusów elektrycznych. Dostawy oraz prace montażowo-instalacyjne mają zakończyć się w połowie czerwca 2020 roku.

Od premiery swojego pierwszego autobusu elektrycznego Solaris dostarczył lub zakontraktował u klientów z 17 państw ponad 400 tego rodzaju pojazdów, w tym 150 na rynku polskim. Elektryczne autobusy polskiego producenta jeżdżą już po 61 miastach.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.