Elektryczne Solarisy pojadą na Węgry

Elektryczne Solarisy pojadą na Węgry
Solaris

Mieszczące się w środkowej części Węgier miasto Paks zamówiło 10 bezemisyjnych autobusów elektrycznych Solarisa. Podpisana umowa dotyczy dostawy sześciu pojazdów Solaris Urbino 12 electric oraz czterech elektrobusów o długości 8,9 metra wraz z pięcioma ładowarkami stacjonarnymi.

Sześć Urbino 12 electric oraz cztery Urbino 8,9 LE electric zostaną dostarczone na Węgry w ciągu 11 miesięcy od podpisania umowy. Łączna wartość kontraktu, obejmującego elektrobusy wraz z pięcioma ładowarkami stacjonarnymi oraz obsługą posprzedażową kontraktu, wynosi 4,7 mln euro.

Zgodnie ze złożoną ofertą, dwunastometrowe pojazdy Solaris Urbino 12 electric jednorazowo na pokład zabiorą blisko 70 osób, 28 z nich na miejscach siedzących. Pojazdy będą posiadały m.in. w klimatyzację wyposażoną w funkcję grzania dachowego.

REKLAMA

Na zlecenie zamawiającego, polski producent zamontuje także system informacji pasażerskiej, w skład którego wejdą m.in. tablice kierunkowe oraz wewnętrzne wyświetlacze LED, system monitoringu wizyjnego, system detekcji i gaszenia pożaru oraz kabina kierowcy typu zamkniętego.

Napęd elektrobusów stanowić będzie centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW. Energia gromadzona będzie w bateriach typu Solaris High Energy o całkowitej pojemności wynoszącej 250 kWh. Jej uzupełnianie odbywać się będzie poprzez złącze plug-in.

Mniejsze z zamówionych elektrobusów charakteryzować się będą zbliżonym standardem wyposażenia. Zapewnią one podróż dla ponad 40 osób, w tym 24 na miejscach siedzących. Do ich napędu producent z Bolechowa również zastosuje silnik centralny o mocy 160 kW. Solarisy Urbino 8,9 LE będą wyposażone w baterie Solaris High Energy o pojemności 200 kWh. Do ich ładowania przewidziano także złącze plug-in. 

REKLAMA

Autobusy elektryczne dla Paks będą jednocześnie pierwszymi elektrobusami dostarczonymi przez firmę Solaris na Węgry. Do tej pory polski producent dostarczył już do tego kraju prawie 150 pojazdów, w tym blisko 100 trolejbusów. W większości trafiły one do Budapesztu.

Dzięki podpisanej umowie Węgry stały się 18 już europejskim krajem do którego producent z Bolechowa dostarczy bateryjne autobusy Urbino electric.

Solaris chwali się, że aż 1/4 zamówień na elektrobusy rozpisanych w 2019 roku przez europejskich przewoźników trafiło w ręce polskiego producenta. Firma tym samym wysunęła się na prowadzenie pod względem zdobytych kontraktów na elektrobusy.

Tylko w pierwszych miesiącach tego roku Solaris zdobył trzy ogromne zamówienia na dostawy autobusów elektrycznych do Berlina (BVG), Mediolanu (ATM) i Warszawy (MZA). Łącznie nawet 470 pojazdów wyjedzie z fabryki w Bolechowie tylko do tych trzech metropolii. Dodatkowo producent zakontraktował kolejne 90 autobusów elektrycznych, które pojadą do innych europejskich miast.

Solaris szacuje, że europejska flota autobusów elektrycznych liczy dziś około 3,5 tys. sztuk, podczas gdy 5 lat temu było to jeszcze tylko 240 pojazdów.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.