NCBR ogłasza konkurs na projekt e-Vana

NCBR ogłasza konkurs na projekt e-Vana
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Narodowe Centrum Badań i  Rozwoju przeznaczy 52 mln zł w konkursie na projekt samochodu dostawczego, który będzie napędzany energią elektryczną lub wodorem.

Przedsięwzięcie „e-Van – uniwersalny pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1” to jedno z działań NCBR realizowanych w formule tzw. zamówienia przedkomercyjnego (PCP). Celem postępowania jest wyłonienie wykonawców, którzy opracują elektryczne i wodorowe pojazdy dostawcze do 3.5t oraz technologie poprawiające ich parametry.

Jak podkreśla NCBR, uruchomienie przedsięwzięcia „e-Van” ma stanowić impuls do aktywizacji polskiego rynku producentów pojazdów i podzespołów dedykowanych sektorowi elektromobilności.

REKLAMA

W ramach konkursu „e-Van”, NCBR zakłada intensyfikację rozwoju technologii polskiego sektora motoryzacyjnego i rozwiązań stosowanych w pojazdach dostawczych poprzez finansowanie prac badawczo-rozwojowych w ramach procedury zamówień przedkomercyjnych.

REKLAMA

Główną cechą takiego postępowania ma być możliwość rozpoczęcia współpracy NCBR z wieloma podmiotami, które spełnią warunki, wymogi oraz kryteria wskazane w regulaminie przeprowadzania postępowania o udzielenie zamówienia w trybie PCP w ramach Przedsięwzięcia „e-Van – uniwersalny pojazd dostawczy z napędem elektrycznym kat. N1”. 

Powstały pojazd, oprócz zastosowania w nim innowacyjnych technologii alternatywnych źródeł energii, powinien cechować się również m.in. wysoką niezawodnością i trwałością, funkcjonalnym i ergonomicznym wnętrzem, nowoczesnym wyglądem oraz być oparty o uniwersalną platformę jezdną przeznaczą pod różne zabudowy specjalne i specjalizowane.

Po podpisaniu umowy o udzielenie zamówienia w trybie PCP wykonawcy przystąpią do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych podzielonych na etapy oraz będą konkurować opracowanymi wynikami prac etapów, zmierzając do stworzenia najlepszych rozwiązań.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.