Niemcy nakładają karę na Teslę ws. recyklingu baterii

Niemcy nakładają karę na Teslę ws. recyklingu baterii
Orlen Deutschland

Obecnie amerykański koncern buduje pod Berlinem swoją kolejną fabrykę, w której ma produkować samochody elektryczne, a później również baterie nowej generacji. Tymczasem niemiecki urząd ds. ochrony środowiska właśnie zdecydował o nałożeniu na Teslę sporej kary.

Jak podaje Deutsche Welle, federalny Urząd Ochrony Środowiska zdecydował o nałożeniu na Teslę kary w wysokości 12 mln euro. Powodem ma być niewywiązanie się amerykańskiej firmy z obowiązku odbioru zużytych baterii.

Zgodnie z niemieckim prawem obowiązek odbioru zużytych baterii z samochodów elektrycznych musi być realizowany przez producenta.

REKLAMA

Tesla poinformowała o nałożonej karze w ostatnich raporcie giełdowym, tłumacząc, że chodzi o „obowiązki administracyjne” i zapewniając, że prowadzi odbiór baterii, które tracą przydatność w samochodach elektrycznych. 

Jednocześnie amerykański koncern zapowiedział odwołanie się od decyzji niemieckiego urzędu.

REKLAMA

– Chociaż nie możemy przewidzieć wyniku postępowania ani ostatecznej kwoty grzywny, złożyliśmy odwołanie. Nie przewidujemy jednak, aby miało to istotny negatywny wpływ na naszą działalność – DW cytuje komunikat Tesli.

Pierwsze auta Tesli mają zjechać z linii produkcyjnych w fabryce w Grünheide pod Berlinem już w przyszłym roku.

Pracę w niemieckiej fabryce Tesli może znaleźć docelowo nawet 40 tys. osób. Początkowo przewidziano jednak zatrudnienie do 12 tys. pracowników, co ma umożliwić roczną produkcję do 500 tys. aut.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.