Zamość dostanie 29 mln zł na elektryki

Zamość dostanie 29 mln zł na elektryki
Solaris

Dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ulice Zamościa wyjedzie czternaście zeroemisyjnych autobusów o napędzie elektrycznym. Umowa pomiędzy Miejskim Zakładem Komunikacji w Zamościu została podpisana wczoraj. W ramach projektu powstanie również siedem dwustanowiskowych stacji ładowania pojazdów zasilanych energią elektryczną wyprodukowaną z paneli fotowoltaicznych.

Korzystając z wdrażanego przez NFOŚiGW programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”, samorząd Zamościa zakupi czternaście nowoczesnych, ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej.

Na nowy tabor ma się składać dziesięć pojazdów 12-metrowych o mocy nie mniejszej niż 150 kW oraz cztery pojazdy 18-metrowe przegubowe o mocy nie mniejszej niż 240 kW – wszystkie będą zasilane z baterii. Zasięg każdego autobusu ma wynosić około 230 km. 

REKLAMA

Dodatkowo, zgodnie z założeniami przedsięwzięcia podjętego w Zamościu w ramach programu „Zielony Transport Publiczny”, w mieście powstanie siedem podwójnych stacji ładowania autobusów energią elektryczną, wyposażonych w panele fotowoltaiczne. W celu obsługi bezemisyjnych pojazdów elektrycznych akumulatorowych zostanie przeszkolonych co najmniej 30 kierowców i pięciu mechaników.

Całkowity koszt projektu wyniesie ponad 46 mln zł, z czego koszty kwalifikowane to 37,6 mln zł. W ramach dotacji z programu „Zielony Transport Publiczny” Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na realizację i zakupy inwestycyjne ponad 29 mln zł.

REKLAMA

Krzysztof Szmit, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Zamościu, informuje, że zakup kilkunastu autobusów elektrycznych stanowi kolejny istotny etap w dążeniu spółki do budowania ekologicznej komunikacji miejskiej – po zakupie czterech autobusów zasilanych gazem CNG w roku 2006 oraz 12 autobusów zasilanych CNG w latach 2011-12.

– Uzupełnieniem przedsięwzięcia będzie planowana budowa instalacji fotowoltaicznej zapewniającej ekologicznie czystą energię elektryczną dla kupowanych autobusów elektrycznych – informuje Krzysztof Szmit.

Zakończenie przedsięwzięcia przewidywane jest na 31 grudnia 2023 r.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.