Grecy z wyspy Astypalea jeżdżą pojazdami elektrycznymi

Grecy z wyspy Astypalea jeżdżą pojazdami elektrycznymi
Volkswagen AG

Volkswagen uruchomił na wyspie Astypalea usługę współdzielenia aut elektrycznych. To kolejny krok w transformacji wyspy: do 2026 roku Astypalea chce przejść na inteligentną, zrównoważoną mobilność i całkowicie zmodernizować swój system energetyczny. Wspólny projekt Grupy Volkswagen i Republiki Greckiej służyć ma szybkiej dekarbonizacji w Europie.

Współdzielone elektryczne pojazdy zastąpiły tradycyjną linię autobusową, która do tej pory oferowała ograniczony transport publiczny na wyspie Astypalea. W przeciwieństwie do linii autobusowej usługi mobilności będą działać przez cały rok, a e-samochody połączą wiele dodatkowych miejsc na wyspie.

Dzięki usłudze współdzielenia pojazdów astyGO klienci mogą wypożyczać samochody elektryczne Volkswagena, a także e-skutery SEAT MÓ i rowery elektryczne Ducati. Wszystkie pojazdy można rezerwować za pomocą smartfona i zintegrowanej aplikacji astyMOVE.

REKLAMA

Źródło: Volkswagen AG

System solarny wspiera e-flotę

Liczba pojazdów elektrycznych na wyspie Astypalea stale rośnie. W ubiegłym roku z e-pojazdów zaczęły korzystać  policja, lotnisko i gmina, ostatnio uruchomiono pierwszą grecką karetkę elektryczną i e-taksówki.

Grecka wyspa ma jednak znacznie bardziej ambitne plany. System energetyczny Astypalei będzie stopniowo zasilany energią odnawialną ze źródeł lokalnych. Razem z usługami współdzielenia pojazdów oddano do użytku drugą farmę fotowoltaiczną, zaopatrującą obecną e-flotę w zieloną energię.

Republika Grecka zaprosiła też do składania ofert zapewniających dalszą transformację systemu energetycznego. Do 2023 roku nowa farma solarna zapewni około 3 MW energii, pokrywając 100 proc. zapotrzebowania w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych i ponad 50 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię na wyspie, która do tej pory była zaopatrywana w prąd z generatorów Diesla.

Do 2026 roku nowy system energetyczny ma zaspokoić 80 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię.

REKLAMA

Grecy szczęśliwi

Jak na zmiany reagują mieszkańcy wyspy? Wstępne wyniki pierwszego badania akademickiego, przeprowadzonego w ubiegłym roku wśród 221 mieszkańców Astypalei, pokazały, że tamtejsi mieszkańcy są bardzo zainteresowani pojazdami elektrycznymi i usługami inteligentnej mobilności. Ponad 65 proc. respondentów stwierdziło, że skłonni są przejść na pojazd elektryczny, jeśli zostaną im zaoferowane dotacje. Z kolei prawie połowa mieszkańców wyspy zadeklarowała, że rozważy rezygnację z własnego pojazdu i przejście na korzystanie z nowych usług mobilności – pod pewnymi warunkami.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z greckiego Uniwersytetu Egejskiego i szkockiej uczelni University of Strathclyde, które monitorują i oceniają projekt od kilku lat.

Współpraca biznesu i rządu

Dyskusja na temat przejścia z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii nabrała nowego rozpędu w Europie. Tutaj, na Astypalea, wprowadzamy nowe usługi mobilności jako kolejny krok w kierunku przyszłości transportu. To ekscytujące widzieć, jak projekt się rozwija, a ludzie chcą zmienić swoje nawyki. Pokazuje, że szybka transformacja w kierunku zielonej mobilności i zielonej energii jest możliwa, jeśli firmy i rządy będą współpracować ze sobą – mówi Herbert Diess, dyrektor generalny Grupy Volkswagen.

Katarzyna Bielińska

Katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.