Samsung inwestuje w europejską fabrykę baterii do EV

Samsung inwestuje w europejską fabrykę baterii do EV
Fot. Samsung

Samsung to jeden z liderów w produkcji baterii stosowanych w samochodach elektrycznych. Na rosnący potencjał rynku oraz coraz większe zainteresowanie autami elektrycznymi ze strony europejskich koncernów motoryzacyjnych koreańska firma odpowiada inwestycją w fabrykę baterii samochodowych, którą uruchomi na Węgrzech.

Samsung poinformował, że na Węgrzech docelowo mają powstać linie umożliwiające produkcję w skali roku baterii do około 50 tys. samochodów elektrycznych. Jeśli przyjąć, że pojemność zestawu baterii do auta elektrycznego wynosi 50 kWh, daje to potencjał produkcji rzędu 2,5 GWh.

Baterie Samsunga z fabryki na Węgrzech mają trafiać do europejskich producentów aut. Obecnie są wykorzystywane już m.in. w elektrycznym modelu BMW i3.

REKLAMA

Produkcja baterii koło Budapesztu ma ruszyć w drugiej połowie 2018 r. W tym celu zostanie wykorzystana infrastruktura fabryki, w której wcześniej produkowano wyświetlacze do urządzeń elektronicznych. Inwestycja na Węgrzech ma kosztować 400 mld wonów południowokoreańskich, czyli około 358 mln dolarów.

Samsung rozwija również inną ofertę, w której wykorzysta produkowane przez siebie baterie. Koreański potentat poinformował ostatnio, że wchodzi, jako jedna z pierwszych zagranicznych firm, na chiński rynek magazynowania energii ze źródeł odnawialnych. 

REKLAMA

Samsung i chiński Sungrow utworzyły joint-venture o nazwie Sungrow-Samsung SDI Energy Storage Power Supply, którego budżet ustalono na 170 mln dolarów i które ma oferować technologię magazynów energii na rynku chińskim.

Celem tego przedsięwzięcia jest roczna sprzedaż magazynów energii o łącznej pojemności 2 GWh. Obie firmy poinformowały od razu o zawarciu pierwszych kontraktów zakładających sprzedaż magazynów energii o pojemności 10 MWh i 8 MWh.

Wcześniej Samsung informował również o nawiązaniu współpracy w zakresie magazynów energii z czołowym niemieckim koncernem energetycznym E.ON.

Także w ubiegłym roku, podczas targów branży solarnej Intersolar Europe, które odbywają się w Monachium, Samsung zaprezentował dwa systemy przeznaczone do magazynowania energii z domowych instalacji fotowoltaicznych – o pojemności 5,5 kWh lub 8 kWh, składające się z zestawu baterii litowo-jonowych i inwertera. Samsung wskazuje na wysoką wydajność ze względu na funkcjonowanie w trybie prąd stałego (DC), bez konwertowania na prąd przemienny.

O planach uruchomienia europejskiej fabryki baterii do samochodów elektrycznych przez inny koreański koncern LG informował w kwietniu br. Reuters. Ta fabryka miałaby powstać pod Wrocławiem. Więcej na ten temat w artykule: LG zbuduje w Polsce fabrykę baterii do samochodów elektrycznych.

gramwzielone.pl