Kraków kupi 20 elektrycznych autobusów

Kraków kupi 20 elektrycznych autobusów
Fot. MPK SA w Krakowie

Kraków rozstrzygnął przetarg na dostawę autobusów elektrycznych. Dostarczy je polski producent Solaris.

Zamówienie dla Krakowa obejmuje siedemnaście autobusów 12-metrowych i trzy przegubowe o długości 18 metrów. Solaris ma na ich dostarczenie 9 miesięcy. Wartość zamówienia wynosi 43 mln zł.

Krakowski magistrat przypomina, że zamówienie 20 autobusów elektrycznych jest częścią dużego projektu realizowanego przez MPK SA w Krakowie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Oprócz 20 autobusów elektrycznych MPK SA kupiło 60 autobusów 12-metrowych, 12 autobusów hybrydowych i 15 autobusów typu midi.

REKLAMA

Jeszcze w tym roku na ulice Krakowa wyjedzie także 12 autobusów hybrydowych wyposażonych w silnik spalinowy i elektryczny.

REKLAMA

Autobusy elektryczne jeżdżą już po Krakowie od tego miesiąca. Od 2 września na linii nr 154, łączącej Dworzec Główny Zachód z Prądnikiem Białym, kursują cztery nowe autobusy elektryczne, które również dostarczył Solaris. Wartość tego zamówienia wyniosła 7,5 mln zł.

Pojazdy są wyposażone w baterie o pojemności 80 kWh, które można je uzupełniać energią elektryczną na dwa sposoby – z ładowarek typu plug-in o mocy 20 kW zlokalizowanych w zajezdni lub z wykorzystaniem pantografu na specjalnej stacji ładowania zbudowanej przy ulicy Pawiej, wykorzystującej zasilanie z trakcji tramwajowej.

MPK SA w Krakowie eksploatuje autobusy elektryczne już od kwietnia 2014 roku. Wypożyczone od kilku producentów pojazdy kursowały na linii nr 154 łączącej Dworzec Główny Zachód z Prądnikiem Białym. Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym funkcjonowała regularna linia obsługiwana autobusami z napędem elektrycznym.

gramwzielone.pl