Wrocław podpisał umowę ws. miejskiej wypożyczalni elektryków

Wrocław podpisał umowę ws. miejskiej wypożyczalni elektryków
Fot. UM Wrocław

Wrocław jako pierwsze miasto w Polsce ma udostępnić swoim mieszkańcom miejskie samochody elektryczne w ramach krótkoterminowego wynajmu. Za uruchomienie usługi będzie odpowiadała firma Enigma współpracująca z miastem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Umowę w tej sprawie podpisano wczoraj.

Od momentu podpisania umowy Enigma ma 15 miesięcy na uruchomienie systemu. Mieszkańcy dostaną do użytku elektryczne pojazdy – 190 samochodów Nissan Leaf oraz 10 samochodów Nissan typu VAN elektryczny. Miasto Wrocław zdecydowało o udostępnieniu buspasów oraz na stałe zarezerwowanych miejsc parkingowych w centrum miasta dla elektrycznych samochodów z wypożyczalni. Koszt przejazdu ma wynosić około 1 zł za kilometr. Wynajmujący samochód mają nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z opłatą za paliwo, parking czy ubezpieczenie. Pojazdy będą dodatkowo wyposażone w system monitorowania.

Enigma zapewnia, że auta będą mogły zostać wypożyczone i zwrócone w dowolnych punktach na terenie miasta i będą dostępne przez całą dobę przez 7 dni w tygodniu, a rezerwacji będzie można dokonać przy pomocy strony internetowej lub dedykowanej aplikacji mobilnej, która pozwoli sprawdzić dostępność poszczególnych pojazdów na terenie miasta. Istotne jest również to, iż samochody będą mogły wjechać tam, gdzie zwykłe auta mają zakaz. Jednocześnie transport zakupów o dużych gabarytach np. ze sklepu nie będzie sprawiał większych problemów dzięki możliwości skorzystania z wypożyczenia samochodu Nissan VAN.

REKLAMA

Sharing economy to jeden z najważniejszych trendów we współczesnej gospodarce, a korzystanie z rzeczy bez konieczności posiadania ich zmienia naszą codzienność – wskazuje Ewa Kaźmierska, dyrektor marketingu firmy Enigma. – Podobnie jak rewolucjonizuje się rynek krótkoterminowego wynajmu mieszkań i pokoi, tak samo współdzielenie samochodów zmienia podejście do posiadania własnego pojazdu i korzystania z niego. Nie ma sensu kupować auta jedynie na potrzeby cotygodniowej wyprawy do centrum handlowego. Znacznie wygodniej jest wypożyczyć samochód na konkretny czas i nie martwić się kosztami ubezpieczenia i remontów – dodaje.

REKLAMA

Enigma podkreśla, że według tygodnika „The Economist”, do 2030 roku niemal co trzeci samochód jeżdżący po drogach ma być udostępniany
w ramach usługi carsharingowej. Raport przygotowany przez Boston Consulting Group wskazuje, że w 2021 roku światowi użytkownicy współdzielonych aut będą miesięcznie przejeżdżać 1,5 mld minut wartych 4,7 mld euro.

W Rzymie ludzie posiadający prywatne samochody, którzy sięgnęli po współdzielone samochody, zużywają od 30 do 50 proc. paliwa mniej, niż kierowcy, którzy z nich nie korzystają. A w przypadku wykorzystania w wypożyczalniach samochodów elektrycznych ten współczynniki powinien się jeszcze bardziej poprawić.

Nie tylko walka z zanieczyszczeniem powietrza przemawia za udostępnianiem samochodów elektrycznych w ramach carsharingu. Znaczenie ma także redukcja hałasu, który w mieście rozmiarów Wrocławia potrafi być naprawdę uciążliwy – tłumaczy Ewa Kaźmierska.

red. gramwzielone.pl