100 autobusów elektrycznych od Solarisa

100 autobusów elektrycznych od Solarisa
Fot. Solaris

Realizując kontrakt na dostawę łącznie 22 autobusów elektrycznych do Jaworzna, Solaris Bus & Coach S.A przekroczył na liczniku już 100 autobusów tego typu. Wszystkie dostarczone elektryczne Urbino przejechały łącznie ponad 4 miliony kilometrów, obsługując trasy w 9 krajach Europy.

Solaris Bus & Coach S.A. produkuje autobusy elektryczne od roku 2011. Dziś można spotkać je między innymi na drogach Warszawy, Ostrołęki, Krakowa, Inowrocławia i Jaworzna. Te ekologiczne pojazdy podpoznańskiego producenta trafiły również do wielu miast poza granicami Polski, zasilając floty komunikacji miejskiej w Austrii, Czechach, Finlandii, Hiszpanii, Niemczech, Szwecji, na Łotwie i Słowacji.

Polski producent informuje, że do tej pory wszystkie elektrobusy pokonały łącznie już ponad 4 miliony kilometrów, obsługując trasy zróżnicowane pod względem ukształtowania terenu, obłożenia pasażerskiego oraz w diametralnie różnych warunkach klimatycznych – od skrajnie mroźnej Skandynawii po upalną Katalonię.

REKLAMA

100. autobus elektryczny to nowy Urbino 18 electric dostarczony właśnie do Jaworzna wraz z ostatnią częścią przetargu na 22 pojazdy bezemisyjne. Te przegubowe autobusy nowej generacji wyposażone zostały w centralny silnik trakcyjny Medcom o mocy 240 kW. Ładowanie możliwe jest dzięki zainstalowanemu gniazdu typu plug-in ze stacjonarnej ładowarki zewnętrznej oraz pantografu umieszczonego na dachu autobusu.

REKLAMA

Wśród 100 dostarczonych do klientów autobusów elektrycznych ponad połowa to najnowsza generacja Solarisa Urbino 12 electric. Ten model został wybrany najlepszym autobusem miejskim w Europie i otrzymał tytuł „Bus of The Year 2017”. Solaris zaznacza, że ta nagroda po raz pierwszy w historii konkursu została przyznana autobusowi bateryjnemu, pierwszy raz otrzymał ją także polski producent. Nowy Solaris Urbino 12 electric został nagrodzony również przez jedno z najpopularniejszych niemieckich czasopism branżowych „Busplaner”  tytułem „Innowacja roku 2018”.

Producent z wielkopolskiego Bolechowa dodaje, że kolejnym wyróżnieniem dla tego autobusu jak i całej firmy jest nagroda EBUS Award otrzymana za wieloletni wkład w rozwój bezemisyjnej komunikacji miejskiej, którą przyznało Niemieckie Zrzeszenie Przedsiębiorstw Transportu Publicznego.

Solaris informuje, że obecnie realizuje produkcję kolejnych autobusów elektrycznych dla klientów z Belgii, Francji, Norwegii, Szwajcarii, Rumunii i Włoch.

red. gramwzielone.pl