Ekoenergetyka: nowy inwestor, Benysek i Myślecki w radzie nadzorczej

Ekoenergetyka: nowy inwestor, Benysek i Myślecki w radzie nadzorczej
Fot. Ekoenergetyka

Polski producent leków Polfarmex SA zainwestował w zielonogórską firmę Ekoenergetyka-Polska, która wyspecjalizowała się w budowie stacji ładowania dużych mocy, przeznaczonych do zasilania autobusów elektrycznych. W spółce z Zielonej Góry pojawiła się również rada nadzorcza, w której znaleźli się m.in. prof. Grzegorz Benysek i dr Wojciech Myślecki.

Ekoenergetyka-Polska staje się wiodącym graczem na polskim i europejskim rynku stacji ładowania autobusów elektrycznych. Do tej pory firma dostarczyła blisko 140 stacji szybkiego ładowania do ponad 20 miast w Europie, a jej urządzenia uczestniczyły w ponad 50 programach testowych. Zielonogórska firma oferuje ładowarki o mocy od 3 kW do 800 kW. 

Pod koniec ubiegłego roku Ekoenergetyka zdobyła zamówienie na dostawę stacji ładowania dla kilkudziesięciu autobusów elektrycznych, które będą jeździć po Zielonej Górze, czyli mieście, w którym producent stacji ładowania ma swoją siedzibę.

REKLAMA

Projekt zakłada instalację wielowyjściowych stacji ładowania na 11 pętlach o mocy od 400 kW do 800 kW. W sumie do dyspozycji zielonogórskiego MZK będzie 29 zautomatyzowanych punktów ładowania pantografowego.

Szybkie stacje ładowania zostaną wyposażone w inteligentne, dynamiczne zarządzanie mocą. Jedna stacja będzie mogła jednocześnie ładować kilka autobusów na raz za pomocą pantografu zainstalowanego na autobusie. Jeżeli zajdzie potrzeba ultraszybkiego doładowania jednego z pojazdów, pojedynczy punkt ładowania będzie mógł skorzystać z mocy przeznaczonej dla innych punktów. Operator będzie mógł podwoić lub potroić moc wysyłaną do autobusu, a tym samym kilkakrotnie skrócić czas ładowania.

Ekoenergetyka dostarczy też 28 dwuwyjściowych stacji ładowania nocnego, również wyposażonych w dynamiczne zarządzanie mocą. Każdy punkt będzie mógł ładować z mocą 40 kW lub 80 kW. Ładowanie nocne odbywać się będzie za pomocą wtyczki Combo 2. Dodatkowo zajezdnia wyposażona będzie w szybką stację ładowania pantografem.

Kontrakt na infrastrukturę ładowania opiewa na 18,5 mln zł i jest – jak zapewnia zielonogórska firma – największym tego typu w Polsce, jak również jednym z największych w Europie.

Początek roku 2018 to istotne zmiany w firmie z Zielonej Góry. W ubiegłym miesiącu działająca w branży farmaceutycznej spółka Polfarmex SA stała się właścicielem 333 akcji, a kapitał zakładowy Ekoenergetyki został zwiększony ze 100 tys. zł do 133 300 zł.

REKLAMA

Jak poinformowała Ekoenergetyka w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl, Polfarmex SA stał się jej udziałowcem kupując 24,98 proc. udziałów.

W związku z tajemnicą wynikającą z umowy inwestycyjnej Ekoenergetyka nie ujawnia kwoty, za jaką zostały zakupione udziały. – 33,3 tys. zł to wyłącznie kwota, o jaką zwiększył się kapitał zakładowy spółki Ekoenergetyka-Polska sp. z o.o., nie wysokość inwestycji Polfarmex-u – większość kapitału z inwestycji zasiliła kapitał zapasowy spółki – informuje Natalia Kozdra, dyrektor marketingu i komunikacji w Ekoenergetyce.

Pozyskany kapitał ma zostać przeznaczony na dalszą ekspansję na rynek międzynarodowy, m.in. w Niemczech, Francji oraz krajach skandynawskich.

To nie koniec zmian w firmie z Zielonej Góry. Powołano radę nadzorczą, w której znaleźli się m.in. czołowy ekspert z dziedziny magazynów energii prof. Grzegorz Benysek z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr Wojciech Myślecki, doradca premiera Mateusza Morawieckiego, który wcześniej zasiadał w radach nadzorczych spółek Energa Wytwarzanie, Tauron czy PSE. Był także prezesem tej ostatniej spółki.

Czteroosobową radę nadzorczą Ekoenergetyki uzupełniają Jacek Nowak oraz dr Rafał Stroiński.

Prezesem spółki pozostaje Bartosz Kubik, współtwórca spółki, absolwent elektrotechniki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Rok 2018 zaczęliśmy na pełnych obrotach. Intensywnie rozwijamy nasze rozwiązania dla operatorów transportu publicznego, którzy planują całkowitą ektryfikację ich flot autobusowych – projekty, jakie obsługujemy i będziemy obsługiwać rosną w skali i zasięgu. Rozbudowujemy naszą sieć sprzedaży, umacniając naszą pozycję na rynku europejskim, ale nasze tegoroczne plany sięgają o wiele dalej, niż tylko Europa. Nie zapominamy też o tym, co stanowi naszą największą siłę, czyli innowacyjności. Pod koniec roku uruchomimy Centrum Badań i Rozwoju Nowych Technologii w Zakresie Elektromobilności, które jeszcze bardziej wzmocni naszą pozycję lidera w dziedzinie rozwiązań dla pojazdów elektrycznych. 2018 będzie dla nas rokiem intensywnej pracy, ale też i intensywnego rozwoju, z czego bardzo się cieszymy – informuje portal Gramwzielone.pl prezes Ekoenergetyki.

red. gramwzielone.pl