Carsharing Renault pojedzie na energii z fotowoltaiki

Carsharing Renault pojedzie na energii z fotowoltaiki
Renault Zoe. Fot. Renault

Grupa Renault rozpoczęła nowy projekt FlexMob’ile, realizowany we współpracy ze Związkiem Gmin Belle-Ile-en-Mer oraz firmami Morbihan Energies, Les Cars Bleus i Enedis. Celem partnerów jest stworzenie inteligentnego ekosystemu elektrycznego i tym samym wsparcie transformacji energetycznej na położonej u wybrzeży południowej Bretanii wyspie Belle-Ile-en-Mer informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Nowa inicjatywa nawiązuje do programu Smart Fossil Free Island, który działa od lutego 2018 r. na portugalskiej wyspie Porto Santo w archipelagu Madery.

W ramach projektu FlexMob’ile, Grupa Renault z partnerami publicznymi i prywatnymi będzie przez kolejne 24 miesiące tworzyć elektryczny ekosystem, którego celem jest zmniejszenie śladu węglowego i zwiększenie niezależności energetycznej bretońskiej wyspy.

REKLAMA

Cieszymy się z nadchodzącej współpracy ze Związkiem Gmin Belle-Ile-en-Mer, Morbihan Energie, Les Cars Bleus i Enedis nad tym unikalnym projektem we Francji. Naszym celem jest stworzenie „drugiego Porto Santo”. To znaczy wdrożenie kompleksowych rozwiązań, które będą odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności za pomocą najnowszych sprawdzonych technologii. System z Belle-Ile-en-Mer będzie można przenieść na inne wyspy, a także do miast i obszarów podmiejskich – mówi dyrektor ds. samochodów elektrycznych Grupy Renault

Od 2019 r. mieszkańcy Belle-Ile-en-Mer i turyści odwiedzający wyspę uzyskają dostęp do floty samochodów elektrycznych Renault ZOE i Kangoo Z.E. w ramach samoobsługowego systemu wynajmu. Pojazdy będą napędzane energią ze stacji ładowania zlokalizowanych przy głównych atrakcjach wyspy.

REKLAMA

EV dostępne w usłudze carsharingu mają wykorzystywać nadwyżki energii z paneli słonecznych umieszczonych na dachach budynków użyteczności publicznej. System inteligentnego ładowania umożliwi aktywowanie ładowania samochodów przy pomocy nadwyżek energii wyprodukowanej w budynku.

Przykładowo, panele słołeczne na dachu szkoły pozwolą na ogrzewanie i oświetlenie sal lekcyjnych w tygodniu, a w weekendy i święta będą służyć do uzupełniania energii w akumulatorach samochodów.

Według planów, FlexMob’Ile zapewni lokalnym podmiotom gospodarczym na wyspie większą elastyczność i znaczne oszczędności, tym samym promując wykorzystanie energii odnawialnej produkowanej na wyspie.

Grupa Renault planuje również przekazanie największemu ośrodkowi wypoczynkowemu używanych akumulatorów, które zostały wycofane z użytku w samochodach. Akumulatory te będą magazynować energię produkowaną w ciągu dnia, żeby wieczorem ogrzewać nią bungalowy. Pozwoli to ośrodkowi na wydłużenie sezonu, który do tej pory trwał krócej ze względu na koszt centralnego ogrzewania.

Belle-Ile-en-Mer to największa z bretońskich wysp. Leży 14 km od półwyspu Quiberon. Wyspa ma powierzchnię 83,76 km2 i jest zamieszkiwana przez ok. 5 tys. stałych mieszkańców. W sezonie turystycznym na Belle-Ile-en-Mer przebywa często nawet 35 tys. osób.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych