Tesla rozpoczyna budowę pierwszej fabryki poza USA

Tesla rozpoczyna budowę pierwszej fabryki poza USA
Elon Musk. Fot. NVIDIA Corporation, flickr cc

Wczoraj zainaugurowano budowę pierwszej fabryki Tesli poza terytorium Stanów Zjednoczonych. Nowy zakład zostanie uruchomiony w regionie Szanghaju informuje Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych.

Plany zakładają, że do końca 2019 r. bramy chińskiej fabryki opuszczą pierwsze egzemplarze całkowicie elektrycznego Modelu 3. Według informacji udzielonych przez Elona Muska w mediach społecznościowych, zakład osiągnie „wysoki poziom produkcji” w 2020 r.

Nowy obiekt pozwoli Tesli na zredukowanie negatywnych skutków wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami. W lipcu samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych do Państwa Środka zostały objęte 40-procentowym cłem, które od początku stycznia do końca marca 2019 r. zostało obniżone do 15 proc. Po upływie tego okresu wysokość cła zostanie uzależniona od wyniku rozmów pomiędzy przedstawicielami rządów USA oraz Chin.

REKLAMA
REKLAMA

Fabryka w Szanghaju ma odpowiadać za produkcję podstawowych wersji Modelu 3 oraz3 crossovera Model Y, przeznaczonych na rynek w Państwie Środka. Droższe wersje obu pojazdów, jak również Modele S i X w dalszym ciągu będą powstawać w USA i trafiać do Chin zza oceanu.

Z uwagi na podwyżkę cen wywołaną wojną handlową, Tesla w ciągu ostatnich miesięcy zanotowała w Państwie Środka wyraźny spadek sprzedaży. Jednocześnie przybywa jej coraz silniejsza konkurencja ze strony krajowych producentów, takich jak np. NIO. Według danych Bloomberga, w październiku 2018 r. chińscy nabywcy kupili zaledwie 211 samochodów Tesli, w porównaniu do 3 552, które zostały sprzedane w czerwcu. W listopadzie wynik wzrósł do 393 egzemplarzy.

Fabryka w Szanghaju w swojej pierwszej fazie funkcjonowania ma produkować 250 tys. pojazdów elektrycznych rocznie. Jak podaje Reuters, wartość inwestycji wyniesie 2 mld dolarów.

Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych