agriKomp zbuduje cztery biogazownie. Możliwa produkcja biometanu

agriKomp zbuduje cztery biogazownie. Możliwa produkcja biometanu
agriKomp

Dostawca technologii dla biogazowni rolniczych, agriKomp, który dotąd w Polsce odpowiadał za budowę 10 biogazowni, rozszerza portfel zleceń w naszym kraju o instalacje, które oprócz produkcji energii elektrycznej i ciepła w przyszłości będą mogły wytwarzać również biometan. Do tego konieczne są jednak zmiany w prawie, które umożliwią taką działalność.

W zachodniopomorskiej gminie Wicko agriKomp Polska jako generalny wykonawca zrealizuje biogazownię o mocy niemal 1 MWe. 

Projekt o nazwie „Budowa biogazowni rolniczej i bloku wysokosprawnej kogeneracji o mocy 0,999 MW wraz z przyłączem elektroenergetycznym i ciepłowniczym w gminie Wicko, jako lokalnego źródła energii z OZE wpisującego się w koncepcję wyspy energetycznej” otrzymał unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego. Inwestorem jest spółka PW Energie Odnawialne.

REKLAMA

Moc biogazowni w gminie Wicko wyniesie 0,99 MWe i 0,99 MWt. Instalacja umożliwiająca wykorzystanie różnych rodzajów substratów będzie się składać z 3 zbiorników fermentacyjnych oraz jednego zbiornika na poferment, pozwalającego na przechowywanie pofermentu przez okres 180 dni. Wykonawca zapewnia, że wszystkie zbiorniki zostaną zakryte, aby zminimalizować oddziaływanie inwestycji na otoczenie.

Co więcej, jak informuje wyłoniony w przetargu generalny wykonawca tej inwestycji, agriKomp Polska, instalacja zostanie przystosowana do wytwarzania większej ilości biogazu, a w przyszłości będzie można ją dostosować do wytwarzania biometanu, gdy tylko pojawią się przepisy wspierające tego typu działalność

W ramach inwestycji powstanie także około 1 km sieci ciepłowniczej zasilającej istniejącą kotłownię znajdującą się przy spółdzielni mieszkaniowej. Dzięki temu znacznie zmniejszą się zanieczyszczenia, bo kotłownia zasilana jest obecnie węglem. Cała inwestycja ma być gotowa do końca 2021 roku.

Wcześniej inwestor zapewnił dla tego projektu gwarancje sprzedaży energii elektrycznej w systemie aukcyjnym, startując w aukcji przeprowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki w 2018 roku.

Jednak mimo posiadania gwarancji sprzedaży energii spółka długo czekała na finansowanie. Dopiero po nowelizacji ustawy o OZE, wyjaśniającej kwestie wsparcia wysokosprawnej kogeneracji, co spowodowało podwyższenie ceny uzyskiwanej za MWh, udało się jej sfinalizować umowę kredytową.

Całkowity koszt projektu został oszacowany na 17,9 mln zł brutto, a wartość unijnej dotacji wynosi 9,95 mln zł.

Obecnie agriKomp realizuje na terenie kraju kilka innych biogazowni – w tym biogazownię o mocy 330 kWe w gminie Baranów w województwie mazowieckim. Ta inwestycja została przygotowana do rozbudowy do mocy około 499 kWe i jest realizowana ze środków własnych inwestora oraz kredytu.

REKLAMA

Projekt skorzysta z systemu FIT, na co inwestor uzyskał w tym roku zaświadczenie od Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak zwraca uwagę agriKomp, opublikowanie stawek cen referencyjnych na rok 2020 przełożyły się w tym przypadku na większe zainteresowanie banków – zwłaszcza finansowaniem projektów małych biogazowni budowanych przez średnie gospodarstwa rolne.

AgriKomp jest ponadto generalnym wykonawcą biogazowni w gminie Blizanów. Dzięki pracy w wysokosprawnej kogeneracji będzie istniała możliwość wykorzystania zarówno energii elektrycznej do doświetlania obiektów miejscowej szklarni jak i energii cieplnej do ogrzewania. Projekt będzie posiadał moc elektryczną 499 kW, a także 1 MW mocy cieplnej dzięki zastosowaniu specjalnego kotła spalającego nadwyżki biogazu.

Jak informuje w korespondencji z portalem Gramwzielone.pl Przemysław Krawczyk, wiceprezes agriKomp Polska, w przyszłości planowane jest wychwytywanie CO2 ze spalania biogazu i zatłaczanie go do szklarni, jednak będzie to realizowane w drugim etapie, a biogazownia zostanie dostosowana do możliwej rozbudowy do 1 MWe oraz 1,5 MWt. Finansowanie w tym przypadku to głównie środki własne inwestora oraz kredyt.

Ponadto agriKomp aktualnie prowadzi w naszym kraju budowę dwóch innych biogazowni rolniczych o mocy po 499 kWe, a budowa kolejnych czterech ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, przy czym część z realizowanych inwestycji wykonawca dostosuje do możliwości wytwarzania biometanu.

– Mamy bardzo dużo takich instalacji we Francji i widzimy dużą szansę na polskim rynku, gdzie nie zawsze można budować biogazownie pracujące w wysokosprawnej kogeneracji. Póki co trzymamy kciuki, aby pojawił się wyczekiwany projekt ustawy wspierającej produkcje biometanu, który będzie mógł przejść szybką ścieżkę notyfikacyjną i będzie przy tym bankowalny – komentuje Przemysław Krawczyk.

Wiceprezes agriKomp Polska podkreśla, że wykorzystywane przez firmę komponenty w biogazowniach budowanych w Europie coraz częściej posiadają części i materiały wytwarzane również w Polsce.

– Obecnie chcemy uruchomić w Polsce pełną i kompletną produkcję komponentów i urządzeń instalowanych w naszych biogazowniach. Taka produkcja w małej skali odbywa się już od kilku lat. Współpracują z nami zakłady znajdujące się w woj. śląskim oraz małopolskim. W efekcie urządzenia instalowane we Francji czy we Włoszech posiadają komponenty w części wytworzone w Polsce. Teraz gdy widzimy intensyfikacje rynku polskiego, chcielibyśmy zwiększyć tą skalę, stąd wytypowaliśmy już kilka lokalizacji, gdzie chcielibyśmy uruchomić hale produkcyjne. Obecnie ze względu na skalę inwestycji trwają negocjacje z władzami lokalnymi, które powinny zakończyć się do końca roku – komentuje Przemysław Krawczyk.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.