Orlen i PGNiG rozwiną sieć biometanowni

Orlen i PGNiG rozwiną sieć biometanowni
Orlen

Spółka Orlen Południe oraz PGNiG w ramach spółki celowej zbudują sieć biometanowni, w których z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przemysłu przetwórczego ma powstawać przyjazny środowisku biometan, mający zastosowanie w przemyśle lub energetyce. 

Podpisany przez Orlen Południe i PGNiG list intencyjny zakłada możliwość współpracy przede wszystkim przy pozyskiwaniu i budowie instalacji biometanowych, rozwoju technologii wykorzystywanych do produkcji biometanu, a także przy produkcji i wykorzystaniu biometanu w różnych obszarach działalności spółek.

Inwestycje miałaby realizować powołana przez Orlen Południe i PGNiG spółka celowa, w której Orlen Południe miałby 51 proc., a PGNiG – 49 proc. udziałów. Zgodę na jej utworzenie musi wydać Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

REKLAMA

 – Połączenie zasobów, wiedzy i doświadczenia PGNiG oraz PKN Orlen będzie istotnym i bardzo potrzebnym impulsem dla rozwoju rynku biometanu w Polsce. Nowa spółka umożliwi obu partnerom rozwój kompetencji w całym łańcuchu wartości. Ta współpraca doskonale wpisuje się w plany PGNiG związane z obniżeniem emisyjności krajowego sektora gazu oraz dynamicznym rozwojem obrotu gazami odnawialnymi – komentuje Paweł Majewski, prezes PGNiG.

Nowa linia biznesowa w obszarze biometanu, którą rozwijają Grupy Orlen i PGNiG, ma się opierać na budowie własnych oraz przejmowaniu już istniejących biogazowni.

W grudniu 2020 r. Orlen Południe nabył działającą biogazownię w Konopnicy w gminie Rawa Mazowiecka. W styczniu br. spółka zakupiła dwie działki w gminie Ryn z zamiarem zbudowania na nich własnej instalacji. Z kolei w marcu sfinalizowała zakup biogazowni rolniczej w miejscowości Wojny-Wawrzyńce w gminie Szepietowo.

REKLAMA

Orlen Południe planuje rozbudowę tych instalacji i przekształcenie ich w biometanownie wytwarzające biometan, który byłby wtłaczany do sieci dystrybucyjnej, a także potencjalnie mógłby być wykorzystany do produkcji zielonego wodoru. 

Podpisany list intencyjny jest wynikiem wykonanych przez spółki analiz dotyczących produkcji biogazu, oczyszczonego następnie do parametrów biometanu. Celem jest stworzenie środowiska biznesowego oraz bazy naukowej i technologicznej dla rozwoju sieci biometanowni, z których każda będzie wytwarzać ok. 4 mln m3 biometanu rocznie.

Orlen podkreśla, że rozwój sieci biometanowni wpisuje się w strategię ORLEN2030 zakładającą rozwój nisko- i zeroemisyjnej energetyki. 

– Wzmacniamy kompetencje i pozycję Grupy Orlen na rynku odnawialnych źródeł energii. Łącząc siły z PGNiG rozwijamy nową linię biznesową w obszarze biometanu. Duży potencjał tego czystego, ekologicznego paliwa, które może stać się źródłem zielonego wodoru, umożliwi realizację naszych strategicznych celów biznesowych i skutecznie przyczyni się do transformacji energetycznej polskiej gospodarki – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.